| Sabinasex a întrebat:

Buna! Daca sunt minora ma pot duce la un orfelinat de buna voie sa stau acolo?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu stii cum este viata acolo. Că ai să fugi inapoi la mami si la tati.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, dar poate veni cei de la asistenta sociala sa investigheze situatia ta de acasa si atunci poti fi luata si plasata intr-un camin de copii, dca se constata ca parintii tai nu pot sa aiba grija de tine, te golanesti sau destrabalezi, ori ai inceput sa ai sex cu baietii, ori te prostituezi... asa dupa cum ti-ai pus numele de SabinaSex

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Ajungi acolo doar dacă părinții sunt decăzuți legal din drepturi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți. Până ești minoră, părinții te au în grijă legal. Ca să fie decăzuți din dreptul acesta de părinți, trebuie să se dovedească acuze grave de neglijență din partea lor.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu este asa usor precum crezi!
Daca esti agresata fizic /psihic, discuta cu un adult din viata ta! Asta poate sa fie matusa, bunica, diriginte, consilier scolar.
Le spui despre problemele pe care tu le intampini acasa.Va fi sesizata protectia copilului vor face ancheta sociala la voi acasa,va sta de vorba cu parinti,vecini, rude.Iar daca se va dovedi ca e adevarat, abia atunci vei fi luata sub protectia lor.
Daca sunt fite de adolescent, gen nu te lasa sa stai pe telefon atat cat ai vrea, sa vii tarziu acasa, sa ai iubit... etc, mai bine taci!
Retine! doar pentru acuzatii grave vei fi luata din familie!
si nu va fi mai bine pentru tine!

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă ai părinți, nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele tau ma face sa nu te pot lua in serios.

| just4ubr2015 a răspuns:

Din ce motiv vrei sa te duci acolo ce probleme grave ai?

| just4ubr2015 a răspuns:

Intra in privat si vorbim despre problema

| rxbiesx a răspuns:

Dar ce ti au facut parintii de vrei sa scapi de ei asa de tare?