| MissAvocado a întrebat:

Dau funda plus 3 voturi pentru cine imi spune cum se despart in silabe cuvintele : dezaprobare, european, exemplu, functie, subiect, si ce regula sau exceptie de la regula s-a aplicat big grin va multumesc

5 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

De-za-pro-ba-re; e-u-ro-pean; e-xem-plu; fun-cti-e; su-bi-ect

| Maaaary a răspuns:

De-za-pro-ba-re
e-u-ro-pean
e-xem-plu
func-ti-e
su-biect
nu stiu exact regula:*

| dutzadeutza a răspuns:

Dezaprobare=dez-a-pro-ba-re
european=e-u-ro-pean
exemplu=e-xem-plu
functie=fun-cti-e
subiect=su-bi-ect

| JANAKS a răspuns:

Dezaprobare = dez-a-pro-ba-re/ de-za-pro-ba-re (amandoua sunt corectre)
European= e-u-ro-peam
Exemplu= e-xem-plu
Functie= func-ti-e
Subiect= su-biect
Regula ( nu sunt sigura)= pronuntarea sunetelor printr.o singura deschidere a gurii

Funda te rog frumoss puppy dog eyes

| killeru a răspuns:

1 de la 35 din cartea verde de romana?