| Fferdy a întrebat:

Cum se despart in silabe cuvintele din engleza?

Răspuns Câştigător
| Azurry a răspuns:

Atunci când scrii cuvintele nu se despart în silabe, dar asta nu înseamnă că nu putem să le despărţim în silabe atunci când le pronunţăm.

6 răspunsuri:
| baterie777 a răspuns:

Se invata in clasele V-VIII. In limba engleza nu se despart cuvintele in silabe (atunci cand le scrii), dar cand le pronunti, se despart asemanator cu cele din limba romana. Ex.: Mouse - o silaba (maus), wonderful -3 silabe (won-der-ful)

| Toto47 a răspuns:

Nu cred ca se despart. sau nu se invata in scoli gimnaziale. eu nu am invatat la scoala asta. deci nu cred ca se face

| HaHalera a răspuns (pentru Toto47):

Ba se despart

| HaHalera a răspuns (pentru Toto47):

Ma in engleza nu se desparte! Genilor in romana se desparte dar in engleza niciodata in niciuncaz tai cuvantu si il scrii pe celalalt rand!

| PaiuAlexandru a răspuns:

Nu bro! cuvintele din lb engleza nu se despart in silabe si cum s-a mai spus: da asta se invata in clasele V-VIII. fundita?

| DaianaBojin a răspuns:

Eu stiam ca dupa terminatii.