| kmkmkmkmkmkmkmkmkmkmkm a întrebat:

Dau FUNDA. Sunt convinsa ca ati auzit cu totii despre examenele Cambridge. Vreau sa dau si eu examen dar deocamdata nu ma simt suficient de pregatita pentru nivelul la care mi se sugereaza sa sustin probele. Acum sunt in clasa a X-a. Ma intrebam cand il pot da, se poate sa il dau dupa ce termin clasa a XII-a, sau se poate sa il dau in timpul facultatii(da, vreau sa merg la facultate mai departe). Asta nelamurirea mea. Cand pot da testul. Deocamdata nu vreau sa il dau, nu mai simt pregatita si nu vreau sa irosesc o gramada de bani ca sa il pic, dar cu pregatirea pe care o fac sigur ma voi descurca mai pe viitor. Va rog sa imi spuneti cand ar fi, sa zic asa, perioada maxima in care pot sustine examenul. Gen daca se poate dupa bac, sau trebuie sa il dau pana la bac, unde stiu ca ar echivala competentele dar asta nu e problema, sau daca il pot da in timpul facultatii. Nu stiu cum e si chiar am nevoie sa ma ajutati. Dau FUNDA primului raspuns care ma va ajuta. happy

Răspuns Câştigător
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Examenul Cambridge se poate da oricand in viata asta. Te poti inscrie la examen si la 80 de ani. In schimb, pentru a echivala competentele, ar trebui sa il dai cel tarziu la sfarsitul clasei a XI-a. Daca, totusi, ai vrea sa pleci in strainatate la facultate, ti-ar trebui diploma CAE. In schimb, il poti da oricand vrei. Trebuie doar sa te inscrii si vei fi programata la concurs la alegere intr-una din filialele lor din Bucuresti, Cluj-Napoca, parca si Iasi si Constanta.