| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

De la un timp ma simt foarte tristasad simt ca nimic nu-mi mai merge binestraight face...am picat 3 examane la facultatecrying. Cu tata ma cert mereusadnu ma mai inteleg deloc cu el straight face ma simt foarte aiurea si sunt foarte trista, nu am niciun chef de nimic... ce ma sfatuiti ca sa ies din starea asta?straight face vi s-a intamplat si voua?

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Da, de multe ori am cazut in butoiul cu melancolie, dar nu m-am lasat. Nu pot sti ce situatie este la tine in familie, dar si eu sunt tata de studente si inteleg oarece. Faptul ca ai picat trei examene se datoreaza unor cauze pe care tu ar trebui sa le cunosti cel mai bine si tot tu sa le remediezi. Pentru ca este viata ta. Daca ti-as spune ca din tot timpul tau, pentru invatatura ar trebui sa aloci 90 %, te-ai certa si cu mine? Posibil! Bineinteles ca trebuie sa-ti traiesti si tineretea. Acest echilibru intre munca si distractie trebuie obtinut doar prin forte proprii. Noi, restul, cei care ne dam cu parerea putem doar sa ajutam, pe cand tatal tau vrea ca tu sa reusesti! E ceva rau in asta? Stai de vorba cu el, explica-i sincer ce ai gresit de ai trei restante, spune-i cam ce crezi tu ca trebuie facut ca sa repari situatia, intreaba-l ce a facut el atunci cand a avut restante si cum s-a descurcat apoi... Daca sunt si probleme sentimentale, cere-i parerea, implica-l, nu-l da la o parte.

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Si eu sunt student, de ceva vreme mi-am pierdut locul de munca, important e sa gandesti pozitiv in astfel de situatii!

mariana
| mariana a răspuns:

Poti sa indrepti situatia, punand mana pe carte si invatand la materiile la care esti restantiera.
Tatal tau este posibil oarecum suparat pentru rezultatele tale la invatatura, pentru ca el munceste pentru ca tu sa ai conditii de invatat, iar tu nu ai fost la inaltime in totalitate.
Este de inteles ca sa fii putin suparata, dar sa zici ca nimic nu-ti merge bine nu este tocmai corect.
In perioada aceasta, rolul pe care-l ai este acela de a invata si asa vei ajunge sa fii independenta din punct de vedere financiar.
Nimeni nu-ti spune sa te surmenezi, dar munca e munca si distractia mai pe urma, cand poti avea ce sa sarbatoresti.
Poate suna cam dur ce-ti spun, dar vaicarindu-te nu poti schimba situatia in bine.
Poti iesi din aceasta stare doar daca actionezi si sunt convinsa ca tu esti in stare sa faci acest lucru.
Daca te prezinti la reexaminare sunt convinsa ca vei reusi.
Multa sanatate, succes si ganduri bune. Suntem alaturi de tine si-ti tinem pumnii.

| yuli10 a răspuns:

In primul rand @funnymantm daca tot te iei de altii ar fi interesant sa stii si sa te exprimi corect din punt de vedere lingvistic. in cazul in care nu stiai "patetic" in limba romana inseamna "induiosator", "plin de pasiune" si nicidecum "jalnic", tranducerea cuvantului "pathetic" din engleza. asa ca, daca nu cumva ideile predecesorilor tai "ah da, am patit si eu" te-au emotionat sau induiosat, banuiesc ca ai folosit cuvantul gresit.

acum, revenind la subiect: ca sa treci peste tristetea asta, incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la ce merge rau si ce nu ai, ci la ceea ce ai. gandeste-te la faptul ca esti sanatoasa de exemplu, nu la faptul ca ai picat 3 examene. asta nu e un capat de lume.
in cazul meu, o tactica pe care o folosesc cand ma apasa anumite probleme, este aceea de a ma gandi la faptul ca unii au mult mai multe pe cap si totusi eu sunt cea care isi plange de mila. in timp ce tu te intristezi pentru ca nu te mai intelegi cu tatal tau asa bine, altul poate nu si-a vazut niciodata tatal, sau poate i-a murit etc.
problemele pe care le ai tu nu constituie nimic din ce nu ai putea rezolva. te sfatuiesc sa renunti la a te concentra pe faptul ca esti trista si sa iti folosesti timpul pentru a cauta solutii si metode de a rezolva asta.
succes!

| micurutza2005 a răspuns:

Esti in depresie si ar trebui sa nu mai pui toate la suflet sa fi mai indiferenta si mai optimista, sa inveti pentru ca asa o sa uiti de probleme fiind concentrata cu invatatul, sa iesi la plimbare sa te relaxezi in oras sau sa faci ce iti place si maine va fi altfel...

| funnymantm a răspuns:

Mda, Dupa anumiti filozofi si psihologi exista asa numitul Egoism Suprem, care ne da iluzia ca suntem cei mai importanti oameni din lume si ca parerea noastra conteaza.
WTF, Raspunsurile voastre sunt cu comparatie?! credeti ca domnisoara cora asta vrea sa auda? "ah da, stiu si eu am patit" PATETIC!
revenind
Draga mea... uite, ca om, ca fiinta umana care traieste pot sa inteleg prin ce treci. nu este placut dar trebuie sa intelegi ca se intampla. aici e stagiul de acceptare.
Deci DA, te afli intr-o situatie delicata si acum ca sti asta, si Constientizezi asta ce e de facut? o eventuala rezolvare nu?
uite niste chesti interesante: Stiai ca in momentul in care zambesti de fapt muschii sunt cei mai relaxati? stiai ca corpul are nevoie de 20 de imbratisari pe Zi ca sa se mentina iar pana in 40 sa evoluezi?
incearca sa faci chestiile astea ca sa iti ajute psihicul.
Bun. acum, inconstientul (chit ca putini oameni stiu asta) este in legatura extraordinara cu constientul. cand exista o problema iar tu te concentrezi sa o rezolvi Distrugi o GROAZA de energie. o alta idee ar fi sa o lasi moale in sensu sa nu te mai gandesti. in final inconstientul va transmite rezolvarea problemei "din senin" subconstientului, Care la randul lui iti va transmite constientului.
Bun, altceva... tine minte ca tristetea/nervi sunt ca otrava pentru neuroni, incearca sa zambesti mai mult. uitete la ceva comedii.
CHIT ca ti se pare ca este doar o placere pe moment, repet, inconstientul va lua aceea energie pozitiva si o va pune la treaba.
si sfaturile de zi cu zi. zambeste, fi tu, simtete BINE cu tine.
Nu fa ce zice Allan (no offence dude). nu iesi in oras sa te distrezi pentru ca esti trista. chestia aia iti va ameliora problema, nu o va rezolva. o sa se intoarca.
ACUM. CEL MAI IMPORTANT> spuneti povestea oamenilor. un filozof preferat de al meu zice ca fericirea absoluta este cand povestesti oamenilor over and over again durerile tale pana devin banele si stupide. Incearca. o sa vezi ca, cand o spui a 5-a oara nu o sa mai para atat de grav.
sti unde ma gasesti daca mai ai intrebari
te pup ai grija de tine :*:*:*

| funnymantm a răspuns:

Micurutza2005 Lol nu. nu mai folosi cuvinte mari. omul parcurge o groaza de etape pana intra in depresie.

yuli10! Mah! da corect tongue DAR
1 nu poti generaliza tot potentialul meu din cauza unui singur cuvant
2... stiam. ce inseamna cand am scris, dar parca isi pierdea ffarmecul dramatic daca puneam jalnic, sau penibil laughing (coome oon)
ORICUM! a fost incorect din partea mea sa folosesc orice fel de etichetare. dar am fost afectat pe moment ca doar stim cat de naspa e cand zici ca ai o problema si cel care te "asculta" te intrerupe "Da si eu, stai sa iti spun". adica nah, e deranjat. ma gandeam ca Cora trebuie sa auda niste explicatii reale

apropo yuli frumos continuat.

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.Incearca sa nu te mai gandesti ca ai picat, asta e se mai intampla.Nui nimic o sa iei la vara.
Explicai si tatalui tau ca nu poti sa fi un robot sa inveti zi si noapte.

Iar pentru a scapa de aceasta stare cred ca ar trebui sa iesi cu prietenele sau sa vorbesti cu o persoana in care ai incredere si sa-i spui tot ce ai suflet asta te va ajuta foarte multhappy

| AllenTJ a răspuns:

Si eu sunt student si am restante la 3 examene la restul am numai note de 10, si gandeste-te la o chestie sunt student si la doua facultati, lasa ca e mai bine sa ai si niste restante ca sa simti ca esti student, eu asa ma gandesc, iar la faza ca esti foarte trista eu zic sa te duci cu prietenii in oras, sa va distrati poate intr-un pub/club, cum iti place tie, si poate te vei simti mai bine. Cheers!

| everyyoueveryme a răspuns:

Da.si mie, desi am 16 ani.Pai de obicei incercam sa ma stimulez cumva, sa ies cu prietenii care imi plac, sa imi atrag atentia cu o carte care m'ar captiva, sa fac ceva ce n'am mai facut demult...insa oricum, in acest caz un prieten sincer(nu un lingusitor infect) ti-ar fi de foarte mare ajutor.Iti ridica enorm moralul.
Bea si niste cafea, pentru energiebig grin
Incearca sa fi zambitoare si sa-ti spui ca...esti perfecta asa cum esti... Oricum altfel nu vei fi, deci incearca sa te folosesti de ceea ce ai. Dar n'ar face rau sa te vezi totusi, intr'o lumina mai favorabila.
si zambeeeestebig grin si joaca energic!big grin
o sa vezi ca toate vor trece, nu merita sa strangi energie negativa in jurul tau :*
Bafta

| motu a răspuns:

E simplu, criza de femeie de virsta a 2-a, doar ca in cazul tau se produce mai repedelaughing.
Glumeam, ete na s**t happens viata e facuta sa o traiesti nu sa te plangi.
Si da mi se intampla si mie, sunt pe clasa a-12-a urmeaza bacu' nu stiu nimic, habar nu am ce vreau sa devin in viata(daca ar fi dupa mine as lenevi toata ziua), parintii ma bat la cap, nu am ambitie si nici nu imi doresc, mai vrei altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
trebuie sa-ti faci un plan de bataie
etapa 1.
sa pui in aplicare cat de cat sfaturile celor ce ti-au scris inaintea mea
etapa 2.
sa te impaci cu tatal tau - gasesti tu o solutie - discuta cu el chiar la telefon daca nu se poate fata-n fata si... fiecare sa lase putin de la el!
etapa 3.
sa te pregatesti din timp pentru presesiune si sesiune, probabil nu ai avut pregatite acele examene asa cum voia examinatorul si trebuie sa le mai dai o data;
daca totusi ai impresia ca vreunul dintre examene au fost notate mai putin decat merita in realitate, fa o contestatie scrisa
p. s. Da, mi s-a intamplat si mie, la inceput a fost catastrofal, apoi am luat partea buna a lucrurilor - si de la examenele picate si de la certuri - de atunci ma pricep asa de bine la dat sfaturi :-D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel cum a spus si dany incearca sa gandesti pozitiv, sa fii un pic mai puternica, sa-ti gasesti echilibrul de care ai atata nevoie, cere ajutor.

| pandora_6779 a răspuns:

Da mi s-a intamplat mult mai rau.Am avut momente in care simteam ca nu am nici un rost pe lume si nu intelegeam ce pot schimba eu in lumea asta.De asemenea ma simteam foarte singura si simteam ca nimeni nu ma intelege, nu mai aveam chef sa invat si bineinteles aveam si eu multe restante, nu doar 3, daca aveam 3 cred ca ar fi fost un moment mai vesel pentru mine.Singurul lucru care m-a ajutat si care ma ajuta atunci cand ma simt putin mai trista sunt poeziile( compun poezii ), desenatul(nu am mai desenat de mult dar desenam inainte destul de mult)si muzica.Muzica ma destinde si ma binedispune. happy Sper ca te-a ajutat cu ceva