| Anamaria6384 a întrebat:

De vreo doua săptămâni iubitul meu nu mai iese cu mine pe motiv ca nu are timp ca lucrează, iar intr-o seara am început sa ii reproșez ca este ceva in neregula și l-am acuzat ca iese cu altcineva. S-a enervat, a zis ca dacă ieșea cu alta ma bloca, dar in schimb el este un om singur și așa va rămâne o perioada.Ok într-un fel m-a părăsit într-un mod..imatur as spune eu deoarece după am întrebat dacă ne despartim definitiv ca sa știu sa nu-l mai deranjez și nu a zis nimic, de vorbit încă vorbim lucruri banale.Cum as putea face sa îl conving sa ne vedem? I-am spus ca vreau sa ieșim și sa discutam matur măcar atât și nu vrea, de ce? Nu știu ce l-ar costa 5 minute?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pentru că omu în momentu actual ori îi stresat și obosit și vrea un pic de timp cu el să-și revină, ori s-a săturat de tine și tu făcând drame și pisându-l în continuu hai să ne vedem! hai măcar 5 minute! Nu faci decât să-i accentuezi și mai mult starea nasolă și să vrea să stea departe de tine

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu vrea probabil nu și-a pierdut interesul față de tine ori trece printr-o perioadă mai grea.

| Foame a răspuns:

Citeste cartea "Barbatii sunt de pe Marte si Femeile de pe Venus"de John Gray si ai sa ii intelegi comportamentul de a se "retrage".E, acum am fost si eu in barca ta sa zic asa.Trebuie sa intelegi ca fericirea ta nu trebuie sa depinda de el, el nu este "lumea" ta.Trebuie sa iti "umpli" viata cu ceea ce vrei sa faci(sport,citit, dansat, cantat etc.)Zic asta pentru ca la un moment dat devi efectiv obsedat de acea persoana, te gandesti mereu la el/ea, devi gelos, suspicios(iti bati capul prea mult). Uite de exemplu cand vorbiti prin mesaje cine scrie mai mult tu sau el? cine intiaza convorbirea cel mai des? Asa ai putea sa iti dai seama cine este "dependent" de cine.Acum acest exemplu nu este factorul suprem dar este un punct de plecare.
Si acum daca continui sa il bombardezi cu mesaje de gelozie sau te plangi in fata lui ca vreti sa va vedeti pari o fata slaba si disperata(am fost si eu acolo deci nu trebuie sa iti faci griji de asta, conteaza sa inveti din asta) acest lucru il indeparteaza si mai mult, asa ca stai linistita ca daca te iubeste vine el la tine.

| QuoVadisss a răspuns:

Buna! Comunicarea este cheia succesului intr-o relatie! Eu zic ca cea mai buna metoda in momentul de fata este sa il lasi in pace o perioada, sa vezi daca el te baga in seama sau iti scrie. Ca sa iti dai seama de intentiile unui om, trebuie sa il rasplatesti cu aceeasi moneda. Mai este o varianta, mergi la el acasa si discutati amandoi deschis si sa iti spuna in fata ce are de gand sa faca in continuare, nu este ok cum procedeaza.