| Julrial a întrebat:

Bună ziua! Povestea mea începe cam asa...Sunt de 4 ani de zile cu iubitul meu care are 32 de ani și eu 26, am venit pentru el dintr-o țară străină doar ca sa fiu cu el! Trei ani de zile m-a ținut el pe banii lui, mi-a luat tot ce mi-am dorit, m-a dus in vacante si s-a comportat frumos cu mine, el nu este genul care sa se certe sau sa înceapă un scandal! El a avut o iubită înainte de mine timp de 6 ani si sta aproape de noi.De aici a început totul.Eu sunt geloasă poate extrem si el știa dar a crezut ca o sa ma schimb, l-am verificat pe telefon si am vazut ca a vorbit cu respectiva si a șters apelul si nu mi-a spus.Cand l-am pus in fata faptului împlinit a recunoscut! De atunci am devenit extrem de geloasă, am început aproape in fiecare weekend sa ma cert cu el, sa-i reproșez ca ma înșeală si minte cand iesim pe strada ii fac crize ca se uita dupa altele si de trei ani persista! Îl controlez in fiecare zi, fiecare mișcare, la început a acceptat imi explica ca nu-i asa dar acum de vreo trei luni s-a schimbat total! Înainte el făcea sala, timp de vreo 2 ani a renunțat sa stea cu mine dar de vreun an s-a apucat iar si acum începe iar problema.Nu iese nicăieri fără mine sau sa plece noaptea de acasă, dar tot timpul cand merge la sala, in weekend mai ales se aranjează, se epileaza si multe alte si eu simt ca are pe alta acolo ca acum este mai distant cand vreau sa discut nu imi mai accepta crizele, imi spune ca s-a saturat de poveștile mele ca eu nu am alte povești în afară de ''ai fost la tarfe'' sau ''ma inseli''. Scum se enervează usor si ma si jigneste imi spune ca el cu mine nu se poate distra, nu poate iesi din casa, nu putem avea prieteni sa iesim ca eu cred ca se culca cu femeile lor! Ma simt foarte rau, nu pot dormi nopțil, e el nu mai vrea sa ma faca sa inteleg sau sa-mi dea răspunsuri si acum de curând s-a intamplat ceva! In weekend el sta cam 3 ore la sala într-o zi a venit pe la ora 15 si pe la ora 18 am facut dragoste, dupa eu i-am verificat chiloții cu care a venit de la sala el si i-a dat înainte să facem dragoste jos si am vazut niste pete albe care eu cred ca erau cu sperma, atuncea i-am facut scandal si el a zis ca sunt nebună, a aruncat chiloții pe jos, a zis ca sunt cea mai proastă femeie ca de 4 ani ii controlez toate mișcările si ca am ajuns sa-i verific si chiloții si el știa că il verific mereu la chiloți si la telefon si mi-a zis ca is paranoia si ca astea sunt in mintea mea numai ca dacă avea pe altcineva ma părăsea de mult, nu mai stătea cu mine ca oricum eu nu-i aduc bucurii, numai certuri in fiecare weekend si ca el a stat cu mine ca a crezut ca o sa ma schimb si m-a trimis la un psiholog dar a zis ca se pare că eu nu ma mai schimb. Inca nu am fost la psiholog! El nu vrea să recunoască ca ma înșeală si eu simt asta, plus de aia de ce ar avea sperma pe chiloți ca altceva nu avea ce sa fie, de ce se aranjează atâta, de ce sta 3 ore la sala, de ce imi spune ca ne despărțim dacă nu merg la psiholog si imi revin ca el nu mai vrea o persoană care să se certe mereu cu el sau sa-i spuna toată ziua ''ai fost la tarfe''! El doar cand merge la sala are ocazia să mă înșele ca in rest e toată ziua cu mine! El nu începe certuri cu mine niciodată, se comporta frumos cu mine doar cand incep eu cu crizele atunci imi vorbește urat si ma face nebună! Eu sunt o persoana corecta, nu înșel, sunt cuminte, am grija de el, cand nu lucrez merg cu mâncare la el la munca, îl pregătesc si el stie ca sunt cuminte dar singurul lucru care il deranjează la mine este ca ma cert tot timpul cu el si ca-i fac crize de gelozie! Imi doresc foarte mult sa nu mai sufăr si sa ma gandesc zi de zi ca sunt înșelată, ma macină în interior, simt ca ma înșeală si el nu recunoaste si mi-a spus sa imi gasesc altul mai bun sau sa ne despărțim dacă nu am incredere in el si nu sunt fericita ca si el s-a saturat si ca asta nu e relație! Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti ce sa mai fac si ce credeti despre înșelat, dacă am motive sau sunt eu foarte exagerată sau chiar imi da motive si de asta s-a răcit fata de mine si il deranjează asa tare cand ii spun ca ma înșeală! Plus de aia eu cred ca faza cu chiloții ca era sperma pe ei cred ca a fost un motiv foarte întemeiat sa cred. El a zis ca nu face teoria chiloților ca exagerez ca putea fi altceva dar eu nu cred, ca altceva nu avea ce sa fie! Imi cer scuze daca v-am deranjat si am scris asa mult, nu mai pot, ma consum zilnic si aici nu pot sa merg la psiholog ca sunt într-o țară străină si nu știu foarte bine limba sa ma pot exprima corect! Va multumesc!

16 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Esti nebuna si ai noroc ca nu ti-ai luat-o in freza pana acum. M-ai enervat doar prin intermediul textului, daca eram acolo, erai in strada cu tot cu chiloti demult.

Saracul tip merita o statuie ca te-a suportat atata vreme, poate un premiu nobel.

PS: Stai linistita ca o sa te simti la fel cu orice alt tip, gelozia nu trece de la sine, o sa ai o viata plina de suspiciuni si de neincredere. Sunt curios care sunt sansele sa gasesti un tip mai fraier ca asta care sa te suporte.

| mihai69 a răspuns:

Sa spui "Bogdaproste!" dacă încă nu te-a luat la bătaie!
Eu te aruncam de mult pe stradă.

| Freya1 a răspuns:

Într-adevăr el a gresit vorbind cu fosta cand nu avea de ce si probabil de acolo ti s-au tras tie toate.Dar tu trebuie sa conștientizezi ca nu rezolvi nimic cu crize, ba din contra il îndepărtezi mai mult.
Problema pe care o ai trebuie comunicată si discutată.Sa il iei frumos de mana si sa ii spui ca asta simti tu, ca poate ai o problema sau exagerezi dar nu ai ce sa faci pentru ca gândul asta te înnebunește. Cerei sa te ajute si inteleaga, cerei sa aiba răbdare și să găsiți o soluție impreuna.
Ce mai trebuie tu sa înțelegi e faptul că nu o sa poti sa tii pe cineva cu forta langa tine oricum, iar daca e sa te înșele sau lase oricum o va face.Asa ca mai bine gasesteti o ocupație, discuta problema si detasazate putin de situație.

Si eu la randul meu sunt o persoana geloasă si si eu mai fac cate o criză cand e cazul dar nu incat sa nu ii permit sa respire sau sa ii verific chiloți.A meu a muncit si poate va mai munci in preajma unor femei de N varste si ma simt deranjata cand stiu ca e cineva acolo cu care eu am divergențe, dar cand stiu ca femeile alea sunt ok si la locul lor sunt cil cu ideea.
Încearcă să lucrezi un pic si la stima de sine ca sigur o ai scăzută.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu daca as fi in locul lui, ti-as fi dat papucii de multa vreme. Nici nu-mi dau seama cum poate rabda acest om toate nebuniile tale.

| Emma30555 a răspuns:

Gelozia e toxica, ma mir ca a stat atât timp cu tine, eu nu as suporta pe cineva asa, ma mir ca nu apreciezi un băiat care te și întreține, nu înțeleg de ce nu muncești, poate dacă ai munci nu ai avea timp sa o iei razna în halul asta, ai avea și tu preocupări o viata a ta și o relație sănătoasă. Și dacă te înșeala ce faci? Pleci măcar sau continui cu scandalul? Ai impresia ca el e proprietatea de ce il controlezi atât? Nu e la pușcărie dacă e într o relație. Dacă chiar te înșela eu cred ca te lasă demult ca doar nu aveți copii nu sunteți căsătoriți ce l ținea lângă tine?

| NotNamed a răspuns:

Ti.am citit toata pledoaria si am constatat un lucru foarte important. Esti paranoia rau de tot. Efectiv vorba lui "ai innebunit de.a binelea". Nu mai gandesti rational, logic, coerent. Chiar tu ai spus.o ca numai in crize de gelozie traiesti. Bietul om e un om de nota 10 fix din descrierea ta din care il condamni cica. Omul ani de zile ti.a facut toate poftele, te.a dus in vacante si in loc de iubire s-a pricopsit de o paranoia iesita din comun. Zici ca esti din filmele Matrix. Ai si tu mai multa incredere in el. Daca era cu altele se despartea de tine, nu avea de ce sa stea cu o paranoia tot pe banii lui.

| relian a răspuns (pentru NotNamed):

Nu ai citit tot, ai omis continuarea laughing primul raspuns este de fapt continuarea, mai uitate odata laughing este cineva care ori e dus cu barca ori un de asta aurolac laughing

| NotNamed a răspuns (pentru relian):

Pe aia am omis.o, dar totusi, dupa atata timp de relatie cu o paranoia iesita din comun il cred si eu ca a innebunit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci te tine baiatu pe banii lui si tu oferi in schimb gelozie de aia proasta.
Pleaca pana nu te da el afara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la apelul acela cu fosta lui s-a agravat paranoia ta. Ii testezi rabdarea in fiecare zi cu suspiciunile tale. Inca e calm cu tine din ce povestesti. Ia legatura cu un psiholog cu specializare in terapia cuplului. In Romania sunt foarte multi psihologi care tin orele de terapie/psihoterapie pe skype, la distanta. Ai nevoie de consiliere. O sa va raciti relatia si mai rau in ritmul asta.
,, El a zis ca nu face teoria chiloților ca exagerez ca putea fi altceva dar eu nu cred, ca altceva nu avea ce sa fie!" - Daca el ti-ar face la fel in fiecare zi cum te-ai simti? E anormal intr-o casnicie, relatie sa ii ceri asa ceva. Cand te-ai casatorit nu aveai incredere, siguranta ca iti ramane fidel? Daca voia sa se desparta de tine divorta nu asteapta sa te insele la colt de strada.
Exagerezi foarte mult cu suspiciunile. Recomandarea mea e sa comunici cu el si sa ii spui ca incetezi cu fazele astea de detectiv... Ai incredere in partenerul tau, nu-l mai stresa.

| Anemona2020 a răspuns:

Nu ești normala dracu, nu poate sa stea omu cu tine 24/24 așa NON stop unul cu altul. Trebuie sa mai aveți și voi viața. Doamne cum sa îl controlezi la chiloți? Pai dacă te Înșeală o face din vina ta ca ești nebuna. Ca îl aduci la disperare Și la un moment dat nu o sa te mai suporte.

| Tokyo44 a răspuns:

Gelozia excesivă te tine captivă in propria judecată.
Regret sa spun, dar greșești.

| Andrei26253 a răspuns:

Credeam că nu se mai termină (am doar 16 ani nu stiu ce să zic)

| Julrial explică:

Aseara, a venit in camera ( dormitor) cu gandul sa intretina relatii sexuale cu mine( suntem casatoriti de 10 ani), iar eu adormisem, el cand m-a vazut adormita, a inceput sa urle ca un turbat, sa ma jigneasca rau, injuraturi, mi-a zis ca am facut intentionat, ca nu imi pasa de el, ca el ma doreste si eu sunt nesimtita, deci asta a fost pe la 22, 30 noaptea, iar tot scandalul s-a terminat la 2 noapte/dimineata, bineinteles pana atunci m-a chemat in bucatarie si m-a tinut o teorie groaznica, jignitoare si umilitoare, intr-un final cand si-a descarcat toti nervii, m-a trimis la culcare dar a zis ca nu ma lasa sa dorm, ca o sa ma scoale din ora in ora ca sa nu pot dormi, asta ca un fel de pedeapsa pentru ceeace zice el ca i-am facut, dar oricum nu mai puteam dormi, am plans cu fata in perna pana dimineata, iar el a adormit ca un porc. Acum spuneti-mi va rog cum sa ma comport cand ajung acasa, pentru ca acum sunt la servici, pur si simplu nu il mai pot vedea in ochi, mi-e sila de el.Va multumesc

| relian a răspuns (pentru Julrial):

Faci glume pe aici cumva?laughing Ai pus o intrebare sau mai bine spus ai povestit ce problema ai, cu iubitu tau, atentie iubitu tau de 4 ani.Acu mai bagi ceva suplimente, dar iubitu sa transormat in sot de 10 ani, aia da poveste laughing
Cred ca esti dusa de acasa laughing

| Anemona2020 a răspuns (pentru Julrial):

Deci ție îți este sila doar pentru faptul ca te-a jignit el și etc dar el cum te mai suporta cu toate căcaturile de i le faci tu?