| Lovepoison a întrebat:

Deci, in scoala generala eram o eleva foarte buna. Dintr-a 5-a pana intr-a 8-a am luat numai premiul intai, Acum sunt la liceu si... dupa mediile pe care le-am luat, cred ca nici mentiune nu mai primesc. Nu stiu ce am, in ultima vreme iau note asa de mici, nu mai am chef de scoala, nici de teme nici de nimic. Si culmea e faptul ca multi colegi de la mine din clasa invata bietii de ei de se imbolnavesc si tot note mici iau (de exemplu colegul meu de banca a invatat tot la chimie la teste si numai note de 4 are pana acum). Nu mai sunt deloc motivata sa invat, am observat ca la mine la liceu se pun note mici chiar daca inveti ca prostul. Si ma simt ca cea mai proasta de pe planeta, si nu doar din punct de vedere al notelor, dar si al comportamentului, al gesturilor. Tare as vrea sa fiu cea dinainte. Ce ma sfatuiti sa fac?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Cred ca profesorii sunt mai severi si mai zgarciti la note si nu poti sa compari generala cu liceul care e mult mai greu, fi optimista, te vei obisnui si cu liceul

| forzasteaua a răspuns:

Stai linistita, si eu sunt tot a noua, si in primul semestru am trecut printr-o faza d-asta... dara cum aproape mi-am revenit...cu notele. despre comportament ce sa zic. te schimbi in functie de oamenii din jurul tau. probabi in 5-8 colegii erau intr-un fel.acum sunt altfel. o sa treaca pana intr-a 10-a, te asigur happy

| Mădiiiiie a răspuns:

Buna happy Un motiv pentru care te-ai schimbat ar fi faptul că la liceu e mult mai greu ca în generală şi motivaţia ta pentru note bune ar fi să-ţi faci părinţii mândri că te descurci la fel ca în generală. Dar nu îţi fă multe griji, dacă aveai note bune, înseamnă că ai baza bună, ceea ce mulţi nu o au, şi sunt mulţi ca tine. Dacă vrei să fii cea care erai, obligă-te să înveţi, ştiu că sună ciudat dar asta e singura modalitate. Succes!

| tranquila1 a răspuns:

happy Gandeste-te la viitorul tau, la parintii tai, la tine happy. :* Gandeste-te ca trebuie sa fii independenta chiar vrei sa ai o viata gen " un sot care munceste ca mecanic si tu casnica...depinde de el daca tu mananci sau iti cumperi o haina sau un absorbant" laughing exemplul poate fi luat ca o gluma dar chiar exista si nu glumesc! Trebuie sa fii pe picioarele tale..sa nu depinzi de sot..cand vrei sa iti iei ceva. Aici spun de viitorul tau happy de...casatorie. happy Asa ne spune noua profa de romanabatting eyelashes si sincer : functioneaza! ♥ Ai grija cu anturajul! big grin

| briosicatha a răspuns:

Si eu am ajuns la liceu anul acesta si sunt exact in situatia ta. Invat si e inutil. Pofesorii sunt exigenti. Si nici chef de scoala nu am. Dar am invat un lucru cand ai teme facuta si lectia citita o data ai scapat de treiul cel urat. Si am mai invatat ceva da la noii mei colegi, trebuie sa stii cum sa te comporti si sa vb si sa il joci pe profesor. De exemplu la chimie aveam un trei si ma cos la tabla si am vb cu profa si am jucato pe degete exact cum fac colegii mei si nu am stiut absolut nimic. Ea imi zicea scrie aia scrie aia si la urma mi-a zis nic nu stii treci in banca si mi-a pus 8.