| viviana_1892 a întrebat:

deci, sunt clasa a 8a si parintii mei sundespartiti/divortati. eu i-am fost incredintata mamei. de la 7 ani stau cu bunicii pentru ca mama este plecata in strainatate.acu putin timp a plecat si unchiul meu la mama. ea spune ca nu vrea sa vina in romania definitiv si sa ramana aici dar ma va lua la ea atunci cand voi vrea eu. eu acum as vrea dar imi este frica ca o sa ma acomodez greu. voi ce spuneti? multumesc

Răspuns Câştigător
| deniiiii234 a răspuns:

Salut!
Eu zic sa te gandesti daca iti va fi dor de tara ta.Raspunde apoi la intrebarea:
1. Unde te poti dezvolta mai mult ca si persoana( d. p. v al locului de munca, al scolii. etc.)?
Eu zic ca intr-o alta tara nu iti va fi asa de greu daca stii cat de cat limba. Prieteni probabil ca iti vei face si acolo, daca esti sociabila.Gandeste-te si la faptul ca vei sta cu mama ta. Cu siguranta iti va fi dor de bunici, dar poti vorbi cu ei la telefon si in vacante vei merge la ei.
Acum depinde totul de tine. Trage aer adanc in piept si gandeste-te ce vrei sa faci.
Sper ca te-am ajutat.:*

4 răspunsuri:
| Bia1Trice a răspuns:

Hello big grin Pai Vivi fugi acum cat ai timp prielnic cu acomodatul. stai linistita te vei acomoda daca vei invata limba si toate cele big grin Eu te sfatuiesc sa pleci pentru ca. dupa cum se stie nu prea ai viitor in Romania. Mama te va ajuta la acomodare sunt sigura big grin

| viviana_1892 explică:

Da, numai ca prietenii mei de aici intra si ei la liceee...si oricum o sa schimb tot si aici.si chestia e ca incep sa ma simt cam singura. deci?

| deniiiii234 a răspuns:

Multumesc de fundita! :X:X

| marinaforic a răspuns:

Eu as ramane acasa...cu prietenii formati... dar depinde si de conditii.