| KiduuHereXp a întrebat:

Buna ^^.
Deci vreau si eu niste desene special facute pentru oameni orbi.
Am de facut un desen pentru marti cu oameni orbi pentru o expozitie, dar nu am nici o idee ce sa desenez.
Multumesc >big grin

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Oamenii cu deficiente de vedere asa se numesc, Nu le spune orbi ca se cheama ca jignesti.Deci acesti oameni cu aceste deficiente se bazeaza pe simtul auzului si pe simtul tactil.Adica ei citesc cu ajutorul pipaitului.Alfabetul lor se numeste braile(http://www.google.ro/......tp?/search si se bazeaza pe niste puncte ascutite sub diferite forme pe care acestia le pot detecta cu ajutorul varfurilor degetelor, asta invata la scoala.Deci si desenul tau mai mult trebuie sa fie in relief pronuntat pentru ca acestia sa poata pipai si sa isi imagineze desenul tau.Succes