| Maryelenaalle a întrebat:

Buna.
Din nou vin cu o intrebare legata de minori.
Vreau sa plec de acasă la iubitul meu, nu stiu daca este bine ce fac si daca se va sfârși cu bine sau cu rău. Si as vrea sa stiu ce ar trebui să iau cu mine? Ma refer la chestii importante, strictul necesar

10 răspunsuri:
| Emilia70405 a răspuns:

Eu cred că nu e bine ceea ce vrei sa faci, adică, daca ești foarte mică nu e bine. Adică, te poți vedea cu el ziua, și pe ascuns dacă părinții tăi nu știu despre el, spui că ieși cu niste prieteni și ieși cu el. Asta e părerea mea!

| MineaPeter a răspuns (pentru Emilia70405):

Nu ar trebui să se ajungă până la ascunzișul ăsta față de părinți...

| Maryelenaalle explică (pentru Emilia70405):

Da stiu o vreme am incercat si asa cu prietenii, cu timpul mi au interzis si ieșirile cu prietenii

| CodrutElian1990 a răspuns:

Parca ti-am explicat la alta intrebare: te vor da in urmarire si te vor aduce acasa sau la un centru de reeducare.

| ABCD122 a răspuns:

Oricât de mare ar fi iubirea, nu e Ok. Nu vreau să te dezamăgesc sau altele, dar chiar nu e Ok. Ești mică, de ce atât de multă grabă? De ce nu îți pui și tu întrebări de genul "dacă o sa ma părăsească?" "Dacă nu o sa ma simt bine?" "Dacă nu o sa ma simt ca acasă?". Întâlnește-te cu el, faceti ce vreți, dormiți unul la altul, dar nu te grăbi să faci astfel de lucruri. Știu că îl iubesti și îți dorești mult asta, dar gândește de doua ori și gândește cu capul, nu cu inima.

| Violleta2022 a răspuns:

Se va sfarsii cu Politia, fiind cautata si adusa acasa, daca parintii anunta ca ai fost rapida sau ca ai disparut.
Acum depinde de parintii tai, daca depun reclamatie impotriva baiatului si daca stiu unde esti.
Totusi, nu crezi ca este nromal fiind minora si sub tutela legala a parintilor, sa le ceri voie?

| Maryelenaalle explică (pentru Violleta2022):

Păi ei vor stii unde sa ma găsească...stiu si ei unde pot merge eu, dar ei nu vor să accepte relația

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maryelenaalle):

Nici o problema, tot pot face reclamatie la Politie, sub pretext ca ai fost amagita, sedusa si luata cu forta.
Ca tutori legali pot cere sa te intorci acasa! Ei sunt cei care te intertin si elgal arspund de tine.
daca tu ai avea deja servici si posibilitati sa te intertii, nu-s -ar pune problema asa, dar nu ai de nici unele, deci esti un copil rebel, care a fugit de acasa sau a fost amagita si sedusa de un barbat sau parintii baiatului.
Cu un avocat bun, parntii tai pot sa le faca necazuri parintilor baiatului si lui, bineinteles.

| FantasyBoy a răspuns:

E foarte important daca ai sub 16 ani, sau nu.

| Iunicu a răspuns:

Ști câte relații dintre adolescenți durează cât să merite pasul ăsta?
Ce faci dacă peste câteva luni, iubitul tau se va îndrăgosti de altcineva?