| plasticsmile a întrebat:

Doar ce am dat bacul si am vorbit cu parintii mei de facultate. si nu sunt de acord sa ma lase la Bucuresti pe motiv ca nu au bani.Si de ceva timp numai vorbesc cu ei... ce ar trebui sa fac? Disper... Funda pentru cel mai bun sfat

Răspuns Câştigător
| Deniisze a răspuns:

De unde esti tu tongue Adica... stai in apropierea Bucurestiului sau nu?
Si nu ar trebui sa faci asa, adica sa nu mai vorbesti cu ei. Intelege-i si tu pe ei... nu au bani, plus ca ar trebui sa te gandesti si tu ca banii nu se fac asa usor sau nu iti cad din cer. Angajeaza-te tu undeva acum pe perioada verii si strange-ti bani de facultate. Devino si tu putin independenta, adica nu face facultatea pe banii parintilor, incearca sa o faci cat mai mult pe banii tai. Sau daca nu, fa-o unde este mai aproape de casa.Multa bafta!

6 răspunsuri:
| loveyouforever a răspuns:

Buna.eu te sfatuiesc sa nu pleci departe de casa si mai ale4s la bucuresti pentru ca e un orsh aglomerat, mare si plin de fite. dupa ce ca e si costisitor la buget, te va face in timp sa o iei pe cai gresite! asculta sfatul meu.am o verisoara care era foarte cuminte cand era aici,la liceu, iar apoi a plecat in buburesti si s-a apucat de droguri, de bautura cu ajutorul anturajului.acasa avea numai medii de 10, iar acolo a ajuns sa ramana si repetentalaughing
te sfatuiesc sa ii asculti si pe ai tai ca ei nu iti vor raul.bafta:*

fundita?:X

| loveyouforever a răspuns:

Buna.eu te sfatuiesc sa nu pleci departe de casa si mai ale4s la bucuresti pentru ca e un orsh aglomerat, mare si plin de fite. dupa ce ca e si costisitor la buget, te va face in timp sa o iei pe cai gresite! asculta sfatul meu.am o verisoara care era foarte cuminte cand era aici,la liceu, iar apoi a plecat in buburesti si s-a apucat de droguri, de bautura cu ajutorul anturajului.acasa avea numai medii de 10, iar acolo a ajuns sa ramana si repetentalaughing
te sfatuiesc sa ii asculti si pe ai tai ca ei nu iti vor raul.chestia e ca,cu cat satai mai aproape de casa, cu atatia bani vei cheltui mai putin, vei economisi mult si apoi poti face ceva cu banii economisiti decat sa ii cheltui prin bucuresti anapoda.bafta:*

fundita?:X

| Teo a răspuns:

Spunele ca nu ai nevoie de bani ca o sa iti iei un job in bucuresti ca sa poti sa iti platesti chiria si pentru mancare. Poate o sa mearga.Multa lume face chestia asta din motivul banilor, poti incerca.Mult succes si sper ca am putut ajuta.happy

| plasticsmile explică:

Sunt din Calarasi si eu vreau sa merg la ASE la Bucuresti pentru ca are profil de marketing care imi place f mult...am si facultati aici in Calarasi dar cu ele nu fac nimic... le-am spus si de faza cu jobu sa ma intretina doar un timp pana gasesc ceva de munca si ma ia in gluma ca poate nu imi gasescsi etc. Nu ma ia in seama si asta ma oftica

| bambi12313 a răspuns:

Ar fi si posibilitatea sa intri la buget insa e foarte greu dar de ce tii neaparat sa te duci in Bucuresti intr-adevar e foarte greu cu banii in Bucuresti totul e foarte scump si mai ales sa stai in gazda si mancare si lumina si curent si internet toate trebuie platite ajungi si la 4.000 lei pe luna banii care se trang foarte greu si te poti duce la o facultat apropiata de casa care ajungi cu banii la doar 2.000 lei pe luna gandeste-te ca de ceilalti banii iti poti tu lua ceva si ii poti baga in buzunar nu sa-i dai practic degeaba e alegerea ta insa parintii tai in privinta banilor au dreptate

| Anonima22 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le explici ca vrei sa mergi la facultatea aceea si ca vrei sa iti faci un viitor si chiar daca nu au bani ar trebui sa incercati sa adunati de la rude si prieteni sau poate vei primi o bursa daca ai note bune. sper ca te-am ajutat