| Veronica077 a întrebat:

Buna,dragilor! Cum sunt noua pe aici incep mai intai prin a ma prezenta, ma cheama Veronica si am 20 de ani.Acum aproximativ 2 luni am cunoscut un baiat care este cu 3 ani mai mic ca mine deci da are 17 ani, si incetul cu incetul am inceput sa ne apropiem unul de altul pana ce mie a inceput sa imi placa de el.In prima seara cand l-am cunoscut, imi amintesc ca era mai frig afara si el s-a oferit sa imi dea hanoracul lui care de altfel a ramas de atunci la mine.Deoarece eu am iesit cu el doua zile pe afara ca sa il dau si dintr-un motiv sau altul tot la mine a ramas, si i-am spus ca daca il va mai vrea va trebui sa vina dupa el la mine, a vrut intr-adevar sa vina dupa el insa s-a intamplat in asa fel ca n-a mai venit.Acum intr-o seara eram mai multi pe afara si eu ma tachinam cu un alt baiat iar o fata mi-a spus ca el se uita la noi ca si cand ar fi gelos.Atunci pe moment nu am crezut asta,insa a doua zi cand tot asa eram mai multi si stateam pe banca, el vazand ca vine spre noi doua fete s-a ridicat, s-a dus inaintea lor si le-a pupat. Ceea ce el nu face de obicei adica daca vine sau trece cineva si el e pe banca de cele mai multe ori saluta.Deci ce sa cred acum ca el in seara aia intr-adevar a fost gelos si acum a vrut sa se razbune pe mine?
Aseara am iesit din nou pe afara si vreau sa zic ca el toata seara a stat cu mine,adica unde mergeam eu venea si el.A fost frumos, ne-am jucat, ne-am tachinat si multe altele.Insa asta seara cand l-am chemat sa vina sa se plimbe cu mine si inca o fata, de fapt ea l-a chemat el a zis ca el merge pe alta strada si ca mai e cu o fata si un baiat.Sincer sunt confuza de ce intr-o zi imi da de inteles ca si lui ii place de mine si vrea sa fim impreuna si in alta se comporata ca si cand eu pentru el sunt doar o prietena.De multe ori am vrut sa il i-au deoparte si sa ii spun ca imi place de el,insa nu am vrut sa il stresez,am crezut ca va face el primul pas.Ce sa fac? Adica daca pana acum nu si-a dat seama ca imi place de el,desi toti prieteni nostri comuni si-au dat,cum as putea sa ii arat? E o idee buna sa ii spun ceea ce simt pentru el? Am nevoie de un sfat, ce sa fac, cum sa procedez? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Ai inteles bine, ce am vrut sa spun:poti gasi alt baiat, mai matur, asa cum ai spus ca esti si tu.Altfel gandeste un baiat mai mare, fata de un adolescent.Risti sa te paraseasca piciul de 17 ani, deoarece cred mai mult ca sigur, ca nu aveti nimic in comun si risti sa cazi si de "fraiera"(am imprumutat jargonul lor), ca ai "cazut in limba" dupa el.Si penibila, este putin spus, cum o sa te simti, parasita de cineva cu 3 ani mai mic decat tine.
Dar, asta este parerea mea, ca femeie matura si trecuta prin viata.Tu faci ce crezi de cuviinta.
Sa auzim numai de bine!

13 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Isi da prea multa importanta, poate pe langa tine mai invarte pe degete inca 10.Lasa-l,sa vina el daca vrea.EU stiu un lucru. Daca doresc ca o fata sa stie ce simt pentru ea,ma duc direct pe ne pusa masa cum se zice,si ii dau direct su 'sentimentele'n' cap punct.Ii place bine, nu ii place, eu am taiat-o sa ma caute daca vrea laughing. Nu ma invart in juru cozi, tipu vrea sa para ca e important, poate se lauda la alti ca prosteste fete mai mari ca el.Vezi sa nu fi doar un trofeu happy Eu zic sa il lasi, nu te lasa calcata in picioare, e pacat.Eu am 23 de ani, si sincer. iti spun sa il lasi, nu e inca copt happy Barbati se maturizeaza mai greu.Tu ai nevoie de un barbat, nu de un tip care e gata sa termine pubertatea laughing

| Veronica077 explică (pentru Liviu):

Multumesc pentru sfat! Pana la urma urmei cred ca ii voi inapoia hanoracul si il voi lasa sa umble el dupa mine! O zi placuta!

| neutrino a răspuns:

Si zici ca ai si 20 ani si un hanorac?

| Veronica077 explică (pentru neutrino):

Buna,neutrino! Da am 20 de ani si un hanorac la care tin foarte mult! Eu zic sa ne concentram in a ma ajuta sa iau o decizie buna! Multumesc!

| neutrino a răspuns (pentru Veronica077):

E, asa da, acesta-i tonul unei fete de 20 ani, nu ce-l din textul initial, text in care, crede-ma, eu nu cred in ceea ce ai scris acolo. O zi buna.

| Veronica077 explică (pentru neutrino):

Este total adevarat ce am scris acolo, da poate ca sunt mai matura ca el in atunci cand iesim pe afara cu toti pot spune ca suntem toti de aceiasi varsta.O zi placuta si tie!

| pietrean a răspuns:

Draga mea, tinand cont de faptul, ca baietii/barbatii se maturizeaza mai greu decat fetele/femeile, cred ca acea diferenta de 3 ani dintre voi,spune ceva. Poate baiatul ara ta bine fizic,o fi si mai dezvoltat,dar mintea/maturitatea,este tot a unui adolescent. Poate,afland si varsta ta, te trateaza ca pe o persoana mai mare si caruia ii face placere ca este curtat, dar, doar atat, nu este atras de tine.In schimb,dupa cum povestesti, ii place sa te tachineze, sa te faca geloasa, astfel crescandu-i si orgoliul masculin.
Un sfat? Acesta este:gaseste-ti un baiat maturizat, ca la 20-22 de ani, trebuie sa fie si din astia, nu numai care sa profite de fete.Totul este de cum stii tu sa alegi, din cei multi.Ca poti gresi in alegere,da, se poate intampla, ca doar asa ne invatam minte, din greseli.
Parerea mea, este ca te inseli asupra sentimentelor pe care le ai pentru baiatul de 17 ani, deoarece te atrage poate doar fizic, in rest poti sa-ti dai seama cat este de matur, din comportamentul lui.
Sa auzim numai de bine!

| Veronica077 explică (pentru pietrean):

Multumesc pentru sfat, Pietrean! Poate ca eu par mai matura ca el, insa te asigur ca nu sunt, adica si eu am avut 17 ani si inteleg perfect varsta aia.Tocmai de aceea am preferat sa cer un pas inainte sa fac un pas gresit.Deci in concluzie dupa parerea ta, tu spui sa caut altul si sa il las in pace?! Crezi ca as parea penibila sau nu stiu, in fata lui daca i-as spune ca imi place de el? O zi placuta si tie!

| pietrean a răspuns (pentru Veronica077):

Ai inteles bine, ce am vrut sa spun:poti gasi alt baiat, mai matur, asa cum ai spus ca esti si tu.Altfel gandeste un baiat mai mare, fata de un adolescent.Risti sa te paraseasca piciul de 17 ani, deoarece cred mai mult ca sigur, ca nu aveti nimic in comun si risti sa cazi si de "fraiera"(am imprumutat jargonul lor), ca ai "cazut in limba" dupa el.Si penibila, este putin spus, cum o sa te simti, parasita de cineva cu 3 ani mai mic decat tine.
Dar, asta este parerea mea, ca femeie matura si trecuta prin viata.Tu faci ce crezi de cuviinta.
Sa auzim numai de bine!

| Me01 a răspuns:

Parerea mea; el inca nu știe ce vrea, azi te vrea mâine se răzgândește, nu e la o vârsta in care și-ar dori o relație serioasa, el inca mai copilărește ( băieții se maturizează mai greu decat fetele ) dar daca ți-e îți place de el poti incerca sa Vorbești cu el si să-l întreb de ce intr-o seara esti intr/un fel si in alta seara altfel sau incerca da Vorbești mai mult cu el sa vezi ce are in cap, cred ca te place dar ii e teama de răspunsul tau pentru ca esti mai mare decat el.
Daca ai de gând sa fi împreuna cu el nu pune mult suflet in relație si sa nu ii cazi foarte ușor la pat pana o sa ai încredere 99% in el.
O zi frumoasa.

| Veronica077 explică (pentru Me01):

Multumesc frumos pentru sfat, Me01! O singura intrebare mai am crezi ca daca i-as spune ca imi place de el, si i-as spune asta in fata, as parea penibila sau nu ar avea el o reactie ciudata? Eu una la cat de mult il cunosc nu cred ca ar reactiona urat, insa chiar daca ma place chiar daca nu eu vreau sa ii spun! Fac bine? big grin

| Me01 a răspuns (pentru Veronica077):

E bine sa ii spun ca i-l placi si mai poti adaugă asta sa nu para ca esti moarta după el : imi place de tine si as vrea da avem o relație serioasa dar daca tu nu esti pregătit pentru asa ceva nu e nici o problema, rămânem amici.

| OQdpNet a răspuns:

Daca pe tine te-ar fi intrebat cineva, o prietena pe care o cunosti din clasa a 4-a daca iesi cu ea, si i-ai raspunde pozitiv, si apoi te-ar intreba el daca iesi, ai lasa-o balta pe prietena ta? Iti faci scenarii nefavorabile singura, si nu cred ca realitatea ta este aia reala.
Trebuie sa incerci sa te pui in pielea lui, care e inca adolescent. Fiind mai mic decat tine s-ar putea sa aiba indoieli in ceea ce-l priveste.
Iti propun sa induci situatii care sa va apropie. Ai putea sa-l intrebi cate fete a sarutat si la raspunsul lui sa-i spui "deci eu as fi a n-a daca m-ai saruta si pe mine". Sau sa jucati carti pe pedepse si sa-i ai complici pe prietenii tai sa va puna sa va sarutati. Ca sa nu mai spun ca ai hanoracul lui, deci poti sa-l inviti oricand la tine.

| Veronica077 explică (pentru OQdpNet):

Buna,OQdpNet! Nu stiu ce ai inteles tu din povestea mea,atata timp cat ma intrebi daca as lasa o prietena balta pentru el?! Ideea e ca el azi imi da tot felul de semnale ca si cum m-ar placea si el, iar maine e ca si cum nu ne-am cunoaste, de aceea am vrut sa stiu daca e o ideea buna sa ii spun fata in fata ceea ce simt? Tin sa iti spun ca ne-am intalnit de cateva ori siguri si mi-am dat seama ca este foarte timid si din cauza asa cred ca ii e oare cum greu sa faca primul pas.Iar chestia cu, sa il intreb cate fete a sarutat mi se pare putin penibila, deoarece desi are 17 ani nu poti spune ca e asa mic! Multumesc pentru sfat!