| anonim_4396 a întrebat:

Elvetia a fost din totdeauna visul meu. Mereu mi.am dorit sa pot locui in Elvetia iar dupa ce am si vizitat.o sentimentul s-a amplificat. Sunt mica, trec pe clasa a 10. a deci nu ar fi inca posibil. Dar voiam sa va intreb daca poti gasi locuri de munca acolo dupa ce termini facultatea in Romania sau e de preferat sa faci facultatea acolo? Am citit ca pentru romani este destul de greu. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? O considerati o alegere buna?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E mai greu pentru romani ca ai nevoie de permise de munca, Elvetia nu are liberalizata piata muncii pentru romani si bulgari, dar nu inseamna ca e imposibil.

ideal ar fi sa faci o facultate acolo, dar intrebarea e daca ti o permiti ca Elvetia e o tara extrem de scumpa

| Andrei_Botezan_1999 a răspuns:

Termina lice-ul si daca iti place atat de mult Elvetia, fa facultatea acolo, ca daca o faci aici sansele scad la o facultate buna de acolo.