| Cristi_1137 a întrebat:

eu am intrat in liceul economic din braila, si sunt pe comert, imi poate explica si mie candva ce se intampla in clasa a 9a, dupa aceasta clasa spre a 10a se intampla ceva din cate am inteles, parca se alege un fel de specializare, si cat mai multe detalii, cate ore de mate facem pe saptamana? pls putin ajutor?

Răspuns Câştigător
| ToKen a răspuns:

Salut, si eu sunt la un liceu economic doar ca in brasov, banuiesc, ca si la tine pe langa comert mai sunt si alimentatie si turism, in clasa a 9a faci din toate cate putin, in a10a iti dau o fisa, si trebuie sa scrii daca esti de-acord sa continui pe profilul asta sau vrei sa il schimbi, daca il schimbi te transfera intr-o alta clasa cu profilul pe care l-ai ales. Dupa 10 clase iti dau o diploma cum ca le-ai absolvit si "primesti titlul" de tehnician in activitati economice, tehnician in turism sau alimentatie, in functie de profil.Asa, pana in clasa a 10a este invatamant obligatoriu, daca nu mai vrei sa continui cu a 11a ai dreptul sa faci parca 720 ore de practica la sfarsitul carora mai primesti o diploma iar dupa te angajezi, sau sa continui cu a 12a. Cate ore de mate faceti nu stiu dar stiu ca o sa faci contabilitate destul de multa + ca in clasa a 11a nu mai faci fizica, chimie si bio

1 răspuns:
| Cristi_1137 explică:

Bine, mersi mult