| Viitorulapropiat a întrebat:

eu am intrat intr-un liceu destul de bun in care nu prea fac fata. Pana acum am note bune, ma inteleg bine cu profesorii in mare parte si cu colegii n-am probleme, dar programul e prea incarcat, pretentiile prea mari, plus ca ma confrunt si cu depresia. As vrea sa ma transfer la un liceu mai slabut, dar nu prea vreau sa-mi las colegii cu care ma inteleg minunat. Deci... sa aleg alt liceu sau sa raman la acesta doar pentru colegi? Eu sunt pe stiinte sociale.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si tu consideri asta un liceu bun?
In general liceele de stiinte sociale sunt slabute rau, cele grele si cuu adevarat bune sunt: mate-fizica, nu stiinte sociale.
Am impresia ca habar nu ai in ce liceu ai intart si cat de inalte sunt performatele unui liceu considerat slab.
Pai, unde eia mai putea sa te duci?
La unul de seral, unde faci 13 ani... daca iti este lene sa inveti!

| Viitorulapropiat explică (pentru Violleta2022):

Nu imi este lene sa invat, doar ca diferenta dintre scoala generala si liceu este prea mare. Eu am fost la o scoala de 5 unde eram desteptul dintre burueni, liceul are media 8.21 pe ss, la acest lucru ma refer.Nu am probleme cu invatatul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Viitorulapropiat):

Aha, abia acum ai dat de greu!
Pai, ce preferi, sa te intorci la o scoala slaba si sa fii cel mai destept?
Cu ce te ajuta?
Ca BAC_ul este peste tot la fel... sa nu potis a iei un BAC, sa nu fii in stare sa iei o amarata de diploma?
Sa ajungi sa iei joiburi pe la trabe sau piete ca nu poti plica nicaieri la joburi serioase fara amaratul ala de BAC?
Este si nromal ca scoala generala nu se aseamana cu liceul. La liceu pui mana si inveti, daa vrei sa realizeiz ceva in viata, daca nu, ramai acasa, sprijina cotul mesei si stai pe langa fusta mamei, dar nu te astepta sa primesti si hrana pe degeaba.
Tu chiar nu ai nici o ambitie in viata?
Doar sa fugi de scoala, ca-i prea greu?

| missfatadelatara a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta e ca ala de voia postliceala numai pentru diploma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu faci fata, pleaca.E clar ca esti genul care renunta din prima.

| Ara997 a răspuns:

Nu te pripi. te vei adapta. odihneste -te suficient, fa-tiprogram de invatat alternat cu un sport sau plimbare si incearca sa ai un stil de viata ordonat si vei face fata cu brio.
lainceput de an scolar toti profii o fac pe zmeii, ca au pretentzii etc ca sa nu v-o luati in cap. p eurma se normalizeaza lucrurile
inplus laun liceu slab vei avea nenumarate frustrari. neseriozitatea colegilor, nepasarea profesorilor, te duci ca toporul la fund. sa veziatunci depresie
si apropo cine ti-apus diagnosticul acesta dedepresiv?
ceamaibuan solutie pttine : ramai unde esti, nu da inapoi, iti meriti locul intr-un liceu bun. fi baiat destept in continuare
bafta si sa auzim de bine!

| b4stefa a răspuns:

Stai binisor unde esti! Cine stie de ce retardati dai prin alte parti?
Plus, esti a 9-a si de accea ti se pare incarcat.O sa vezi ca daca inveti acum intr-a xII -A o sa fie floare la ureche!