| anonim_4396 a întrebat:

Eu de fel sunt o fire mai retrasa. In preajma prietenilor ma comport natural, cant, rad dar in fața altor persoane mai putin cunoscute parca mi-e frica sa ma deschid de teama ca nu-si va face o parere buna despre mine. Uneori am impresia ca majoritatea persoanelor nu ma prea plac desi nu le-am facut nimic. De ex am o prietena  care are tupeu(desi cu ea ma inteleg cel mai bine chiar daca suntem foarte diferite), arata bine dar nu prea are prieteni. Majoritatea prietenilor comuni zic de ea ca este aroganta si faza e ca pe ea nu o intereseaza si mi-as dori sa fiu ca ea, uneori chiar imi da sfaturi cum as putea sa ma comport. La scoala cred ca am eticheta de fata retrasa, la ore raspund putin tot asa de teama de a fi in centrul atentiei. La scoala mergeam cu o colega, ea fiind timida ca mine nu prea am comunicat asa mult cu restul colegilor dar vara asta ea a tinut legatura cu cateva, au iesit. iar eu nu pot pentru ca parintii in fiecare vacanta ma duc la bunici si nu pot sa mai tin legatura cu nimeni. Mi-e teama ca nu ma va mai baga in seama acum ca s-a imprietenit mai bine cu celelalte desi ar fi fain daca as face si eu parte din grupul lor. Si ultima faza e ca pana acum n am avut un iubit, (am 17 ani) cand am aflat ca ma place un baiat chiar imi era rusine sa mai dau ochii cu el de frica ca isi va schimba parerea, ciudat stiu... Nu stiu daca e bine ce fac dar. ce pot face sa ma schimb?

3 răspunsuri:
| 1231242 a răspuns:

Am 29 de ani si nu am avut pana acum prieteni, incearca sa bati asta, in legatura cu problema ta, da-ti drumul la gura

| FoundYouLover a răspuns:

N-o sa te simti bine daca o sa te simti mereu fortata de imprejrari sa te schimbi. Daca nu poti sa te schimbi? Sau daca poti sa te schimbi, dar iti dai seama ca desi te-ai schimbat si ai mai multi prieteni brusc nu te plac pe tine cu adevarat, ci doar noua schimbare? Cine te place, te place asa cum esti, iar cine nu te place poate oricum nu era de nasul tau, poate-ti era inferior.