| AleAlexutza12 a întrebat:

Eu trec in clasa a 6 a si am auzit ca va fi tare greu si vor fi teste de astea pisa si chestii grele... Cum sa fac sa invat bine sa nu fiu distrasa de alte lucruri gen : Tv, calculator, telefon etc.

In clasa a 5 a am fost foaret buna mereu luam numai nota 10 si am iesit a doua cea mai buna din clasa. Parintii mi-au luat un telefon performant si au zis ca daca iau note proaste mi-l confisca sad. Vreau sa ma ajutati happy

Eu cand veneam de la scoala anul trecut nu prea ma apucam sa imi fac temele si sa invat. Mergeam si stam 3-4 ore la TV si calculator si pe la ora 17.00-18.00 ma apucam de teme si ma culcam la ora 23.00 -24.00 si imi era greu dar anul asta vreau sa imi organizez timpul cat sa pot sa fac ce vreau.

Imi spuneti cum pot sa imi alcatuiesc un program sau ceva de genul?

App: Vreau sa va intreb : Cum sa fac sa iau note bune, sa ma pot concentra la invatat? Uneori la incepututl testelor sau tezelor mi-era frica de muream. Tremuram toata si nu vreau sa mai patesc din nou. Cum sa ma calmez inaintea unei testari sau ascultari?

1 răspuns:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Eee, va fi doar un pic mai greu.Trecerea de la an la an nu e asa de mare, fiecare an e ca o continuare a celuilalt.Pai stai un pic la calculator, inveti putin, mai asculti putina muzica, iar inveti si tot asa.Pai sa te apuci pe la 16 de lectii si ai sa vezi ca o sa ai mai mult timp.Intai lectiile si apoi seara la calculator.E mai fain seara ca e mai multa lume pe net.Invata logic, nu pe de rost.Asa pateam si eu de multe ori.Cand vedeam subiectele mi se pare ca nu stiu nimic si am luat note peste 8, poate chiar 9 sau 10.Eee,e doar un test, in care se evalueaza daca esti stapana sau nu pe cunostintele invatate.Trebuie sa le fixezi bine.Bafta si sa iti faci temele! big grin