| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Am nevoie de ajutor
Deci,pe primul semestru mi-a iesit 8, 53.Iar deocamdata pe semestrul acesta imi iese 8, 61.Acum am prins o obsesie pentru premiul pe care il voi lua(mi-e frica ca s-ar putea sa nu iau nimic anul asta).
Anul trecut mi-a iesit 9, 21(anuala)si am luat mentiune.Dar anul asta, cum am spus mi-e frica ca nu o sa iau nici macar ultima mentiune.Eu am calculat pe telefon sa vad cat trebuie sa-mi iasa ca sa iau macar mentiune si mi-a iesit 9, 47.Dar mi-e frica ca imi va iesi mai mica.Deci intrebarile mele sunt:
1.Cum sa invat mai bine?
2.Cum pot sa fiu mai atent in clasa?(eu tot incerc dar intotdeauna alte ganduri imi rapesc atentia)?
3.Cum sa ma organizez mai bine?
4.Cat si cand sa stau la calculator sau televizor?
Multumesc ca ati putut citi toata intrebarea.
PS:Nu am nevoie de raspunsuri de genul:"vei gasi tu o solutie", vreau doar raspunsurile de la cele 4 intrebari de la sfarsit.

6 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Nu-i atat de important sa iei mentiune. Peste ani nici nu-ti vei aminti exact daca ai luat premiu sau nu. Conteaza sa inveti, sa stii pentru tine, sa stii cum sa vorbesti, sa relationezi cu ceilalti.
1.Invatat: citesti lectiile, iti scoti ideile importante si le repeti, apoi le completezi cu date aflate in plus din alte surse-carti, articole din domeniu. Rezerva timp pentru repetat, rezolvare de exercitii.
2.Atentia la clasa: eviti sa vorbesti cu ceilalti si te intrebi in fiecare moment ce spune profesorul. Oare ce a vrut sa spuna profesorul. Daca nu intelegi ridici mana si intrebi.
3.Organizare: iti faci un plan scris pe ore si zile pentru invatare;
4.Calculator si televizor: doar dupa ce ai terminat de invatat pentru scoala si maxim o ora pe zi TV+ calculator.Te oboseste si pierzi si timp.

| rememberme24 a răspuns:

Nu e foarte important ce premiu iei, cel mai important este sa inveti cat poti tu de bine, sa acumulezi informatiile care te vor ajuta pe parcursul vietii sa porti conversatii, sa ai o slujba care sa iti placa etc.
si raspunsurile la intrebari:
1)incearca sa inveti logic, nu sa memorezi o lectie de 2 pagini pe care o vei uita a doua zi.Cand invat, eu ma opresc la fiecare siformatie si o analizez:de ce asa, ce urmare a avut aceasta fapta, ce rol are acest component al celulei etc
2.incearca sa asculti atent ce spune profesorul.de multe ori, acesta face conexiuni intre ce ne preda si fapte din viata reala, ca sa ne capteze atentia si sa ne faca mai curiosi
3.incearca sa iti faci un program de studiu, nu exagerat de incarcat, care sa te ambitioneze sa il respecti pentru ca apoi sa te poti si distra
4. dupa ce esti sigur ca ai invatat tot ce trebiua si ca te-ai tinut de programul de studiu, te poti uita la televizor sau sa deschizi calculatorul fara sa ai retineri
Eu asa fac, si imi merge destul de bine la scoala...trebuie sa fii constient de ce vrei sa faci in viata ta: sa fii independent sau sa depinzi de parinti toata viata ta

| StaceyG a răspuns:

In primul rand nu te mai stresa, pentru ca daca esti stresata nu ajungi nicaieri. O sa ai note mari si mentiune buna daca inveti.

1.Ai putea sa te concetrezi mai mult pe invatat.
2. Punete in prima banca la ore si incearca sa fi departe de grupul acela zgomotos din clasa care nu au nici o treaba cu scoala.
3.Iti faci un program in fiecare zi in functe de cat ai de invatat.
4. Pai dupa ce termini de invatat si asta nu stiu pe la ce ora e, dar ca mai ai timp mai stai vreo ora pe calculator sau televizor.

Si nu uita la ore sau cand inveti acasa desprindete de tot si concentreazate mai mult. Sper ca te-am ajutat. Bafta la invatat. Si nu te mai stresa.

| Awwwww a răspuns:

1. Ai putea sa te concentrezi mai mult pe invatat sau poti sa apelezi la un prieten in legatura cu exercitiile ca
tema daca nu te descurci.Si ai putea sa iei note mai bune ridicand mana cand ai invatat pentru o lectie happy.
2.La fel ca la 1 sa te concentrezi si sa te pui in,, pielea personajului'' (de ex: la istorie sau romana etc. poti retine mai usor daca iti imaginezi ca tu esti in toata treaba asta.
3.Iti faci un program cand sa iti faci temele si cand sa inveti ( daca esti dupa-amiaza ai putea seara sa iti faci temele si dimineata sa inveti)
4.La televizor ai putea sa stai dupa ce vi de la scoala max. 30 min(depinde si cate teme ai), iar la calculator doar in weekend pentru ca daca il folosesti in timpul saptamanii ( pe Facebook, jocuri, etc ) o sa te tenteze si numai la asta o sa iti stea gandul happy
Bafta:*.

| MihaelaCaty a răspuns:

1) Incearca sa iei note din zbor si sa cunosti mai bine profesorii, adica cum pun ei note, unde insista mai mult.
2)Asta depinde de tine cat de ateent esti in clasa.
3)Iti faci un program cand sa iti faci temele si cand sa inveti ( daca esti dupa-amiaza ai putea seara sa iti faci temele si dimineata sa inveti)
4)Cand ai terminat temele poti sa stai la televizor sau calculator.
Toate acestea depinde de vointa ta, si cat de repede captezi informatiile!

| cipran a răspuns:

Pe calculator in cursul saptamanii deloc iar pe televizor dupa ce faci temele si inveti! asa fac si eu laughing