| anonim_4396 a întrebat:

BUNA! faza de lesin
Azi la scoala colegii mei au incercat o faza pe care au auzit-o de la o colega si anume :o persoana sta jos i pozitia "gugulici", inspira adanc pe nas si expira pe gura repejor, de 9 ori, iar a 10 oara inspira si nu mai expira se ridfica isi pune cate o mana pe umarul opus mainii si in acelasi timp o alta persoana o tine in brate o ridica si o strange ca si cum ar strange-o in brate foarte tare dar pe spate in acelasi timp cand o strange o si ridica pe burta persoanei, o tine catva timp apoi cu mare atentie o lasa cu picioarele pe pamant! atentie trebuie sa o tina bine si sa nu-i dea drumul deloc. Deoarece persoana e lesinata si inconstienta cateva secunde.Infine,noi am incercat faza a 2 oara e aceeasi persoana iar cand baiatul care o strangea i-a dat drumul, fata era lesinata si a cazut, in cadere nimeni nu era sa o prinda pe aporoape, iar fata a cazut pe podea si a dat foarte tare cu capul de podea, in stare de lesin.Baiatu care o tinea s-a speriat a luat-o de pe podea dar fata era inca in stare de lesin, atunci noi ne-am speriat si, respectivul care o tinea a inceput sa o bruscheze ca sa se trezeasca, ea a inceput sa tremure si intr-un final s-a trezit dar era inconstienta, nu mai stia ce s-a intamplat, s-a tinut de cap si a incepu sa ne intrebe ce s-a intamplat, ce a patit si de ce o doare capul?
Intrebarea mea pentru cunascatori:este vreo problema in joaca asta?"prosteasca" se poate intampla altceva? Eu va sugerez voua care o cititi sa nu incercati faza pe o persoana sensibila, slaba care poate avea ceva probleme de sanatate! mersi pentru atentie! funda pentru cel care imi raspunde la intrebare!

7 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Bună EnglandGB,
Chiar nu am auzit de 'jocul' acesta. Din câte ai zis, pare puţin periculos. Trebuie să 'încerci' pe o persoană mai rezistentă, mai puternică. Nu pe o fată. Acum depinde şi de 'puterea' fetei. Cam sunt probleme, dacă încerci pe oricine.

Baftă!
O zi splendidă tuturor userilor!

| SkyHigh a răspuns:

Depinde de fiecare persoană în parte, s-ar putea să rămână inconştientă mai mult, sau chiar să aibă probleme în legătură cu asta. E cam prostească chestia asta şi nu e pentru oricine, unii s-ar putea să nu ştie ce să facă, să intre în panică, lucru deloc bun pentru cel/cea leşinat/ă. Dacă şi-a revenit înseamnă că nu e nimic grav. Data viitoare, mai multă atenţie!

| Papusha_2398 a răspuns:

Foai. poate sa fie ft grav daca s-a lovit la cap. ar trebui sa faca o radiografie sa nu`i apara ceva tumoare sau ceva... si sa fie tinuta sub control medical. nu e de gluma. si voi astia care ati afcut scheme pe ea s-ar putea sa fiti sanctionati...

| EnglandGB a răspuns:

PSbig grineci,noi adica colegii au facut chestia asta pe mai multe persoane inclusiv eu, fiecare cu acordul personal, nu l-au fortat dar de fiecare data cand lesinam erau mai multe persoane care te rindeau si in maxim 5 secunde iti reveneai, si in plus fata era la a doua "tura"sa zic asa. deci! si prima data a decurs bine, in sensul ca a prins-o si s-a trezit in max 5 sec. si eu ma refeream la faptul ca atunci cand lesini si cumva cazi pe jos te trezesti, mai ales cand dai cu capu! nu? nu e normal sa iti revii intr-un soc dintr-asta? adica cum ar fi sa te lovesti in cadere la mana, tu simti si actionezi adica te trezesti!

| zdrux a răspuns:

Pai aţi avut noroc că nu a păţit nimic în sensul că nu s-a lovit atât de tare încât să crape.

| Mihaela_7488 a răspuns:

Oaww interesant trucul dar eu in locul vostru nu as mai incerca sa fac asa ceva ptc se poate intampla lucruri mai grave decat o lovitura... de exemplu poate cadea asa de tare incat sa faca amnezie ( adica sa nusi mai aminteasca cine e, cum o cheama, cine sunteti) si daca afla vre un prof sigur o incurcati, desi celor care nu iau parte la aceasta intamplare li se pare amuzant nu cred ca li se va mai parea asa daca persoana respectiva pateste ceva funda?happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic ca e o problema.
Astea sunt tehnici folosite in psihologie doar de (psiho=psihic+log=specilist), e o ramura a hipnozei, si da hipnoza nu e doar invartitul unui ceas si are foarte multe ramuri cum ar fi hipnoza vizuala https://www.youtube.com/watch?v=vzSRVgF501M este foarte interesanta datorita efectelor deci practic tu vezi ceva ce nu exista. Exista Hipnoza sonora prin care ii este indus pacientului sa auda o anumita melodie aceasta fiind doar in mintea lui! Si multe altele.
Nu e periculos ca s-a lovit, e periculos ca s-a lovit in timp ce ea era intr-un stadiu avansat de transa! poate ramane traumatizata pe viata in urma rahatului vostru de joc, ori cu un asa zis deja vu,vise cu ochii deschisi sau anumite secvente din trecut in care era batuta, lovita, sau cade de undeva, orice se asociaza cu durerea sau violenta, care o sa i se declanseze de fiecare data cand o sa fie extrem de linistita, exemplu(citeste o carte, inainte sa adoarma...etc).
Sa nu mai faci niciodata prostia sa pui in practica asa ceva.