| anonim_4396 a întrebat:

Fetele care va machiati des raspundeti la intrebarea:
Ce inseamna primer?
Am cautat pe google translate dar traduce prostii.
Help me girl!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este un fixator, are aspectul unui anticearcăn care nu lasă fardul să se strângă în cuta ploapei, se dă direct pe pleoapa de sus care trebuie să fie curată, apoi urmezi cu machiajul, fond de ten, anticearcăn, corector, fard, creion de ochi/tuș, rimel, pudră, blash, luciu de buze iar la final o pensulă specială care dai cu ea pe toată fața pentru a lua tot surplusul de machiaj.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Un primer hidrateaza pleoapele si matifiaza excesul seboreic in cazul pleoapelor uleioase, evitand schimbarea texturii fardurilor.
Liniile fine de pe pleoape isi imbunatatesc aspectul, facand procedura de aplicare a fardului mai usoara. In acelasi timp, impiedica strangerea fardului in pliurile pleoapei.
Asigura o finisare perfecta si intensitate coloristica fardurilor de pleoape.
Primerul pentru ochi se aplica ca o baza de machiaj, pe suprafata pleoapei, in cantitati moderate pentru a nu obtine efectul opus celui scontat (folosirea unui produs in exces trimite semnale gresite receptorilor dermului tau, fiind posibil ca celulele seboreice, de exemplu, sa actioneze cu surplus).
Cele mai multe primere contin si pensula de aplicare insa, daca este nesigura de cantitatea cu care opereaza o pensula, poti folosi linistita degetul pentru a cuantifica produsul in termeni optimi. Pensula ramane insa vitala pentru a scoate produsul din ambalaj, asa ca orienteaza-te intotdeauna catre produse ambalate astfel, in caz contrar vei irosi cantitati considerabile.
Dupa ce ai aplicat primerul, aloca cel putin un minut uscarii acestuia pentru un randament maxim.
Uite iubita, gaseai aici informatii despre PRIMER:
http://www.divahair.ro/......un_primer!
Te pup!

| paulapaulina a răspuns:

Se foloseste pentru rezistenta indelungata a fardului de pleoapewinking