| Pau a întrebat:

Buna fetelor! As avea si eu niste intrebari pentru voi; am nevoie de niste banuti de buzunar si aceasta metoda mi se pare cea mai buna, adica sa devin reprezentant la una dintre firmele Avon sau Oriflame, asa ca as avea nevoie de cat mai multe pareri si sfaturi happy
Sooo:
1. Ce ati alege:Avon sau Oriflame?
2.De ce Avon si nu Oriflame? (sau invers)
3.Care vi se par cele mai bune produse(adica de la ce firma)? sunt ok in comparatie calitate-pret?
4. Ce castiguri pot sa am daca voi deveni reprezentant Avon? Dar Oriflame?(numai pentru cunoscatori sau persoane care stiu cazurile altora)
5.Merita sa devin reprezentant?
6. Ce se intampla daca la un interval de timp fac comenzi mai mici?
7.Cum voi face sa vand multe produse?
8.Cum sa o conving pe mama sa ma lase sa devin reprezentant? Ar merge daca as aborda-o spunandu-i ca vreau sa incep de pe acum sa ma descurc in viata si singura si sa nu depind non stop de ea si de tata?
Ati avea ceva sugestii si sfaturi daca voi intra in aceasta lume a reprezentantiilor? happy

Voi da vot la toate raspunsuriile si fundita la cel care ma ajuta cel mai mult, din toate punctele de vedere¬.

3 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Buna. In primul rand,aici ai TOT ce ai nevoie,in legatura cu castigurile si beneficiile in a fii reprezentant la Avon.
Eu una, m-as angaja la Avon, pentru ca de aici comand de vreo 4 ani incoace si nu am fost dezamagita niciodata,iar raportul intra calitate si pret zic ca merita,pe cand cu Oriflame-ul mai slabut,am comandat un luciu de buze care s-a dovedit a fii balsam pentru ingrijire/hidratare,iar acum vreo jumate de an,mama si-a comandat o crema de maini si corp,iar dupa cateva utilizari,a inceput sa o manance pielea, o usoara iritatie, si nu as vrea sa te vorbeasca cineva de rau din cauza unui amarat produs.

Mama ta ar fi cu siguranta fericita ca la 15 ani,cat ai,ca ai vointa asta de a te intretine singura *in mica parte* si sa vrei sa nu depinzi mereu de ai tai. Spune-i simplu,ca ai o prietena,ori pe cineva de incredere pe net,care te-ar angaja,apoi ii arati si ei site-ul,ii explici care e treaba,avantaje/dezavantaje *daca este cazul*,si de ce nu,poate o convingi si pe ea sa se angajeze ca reprezentant.

Ca sa vinzi mai multe produse,du-te imediat ce brosura a iesit,la mai multe persoane *prietene,colegi,vecine* si spune-le ca e prima data pentru tine cand 'muncesti' si poate de dragul tau,vor comanda ceva; expune-le ofertele noi,gen la un ruj cumparat,castigi un rimel,sau chestii d-astea,scoate ofertele mai 'piperate' la iveala,sa para mai interesanta brosura.

Daca faci comenzi mai mici, din cate am inteles de la o colega care si ea e reprezentanta Avon, astepti pana se strange o comanda de 100-150RON.

Eu zic ca merita,pentru tine ca eleva, sa incepi cu ceva usor; totusi, sa te plimbi cu 3 brosuri in fiecare luna,prin clasa,la colege,nu e ceva greu. + de asta, am inteles ca la o comanda mai mare, primesti discounturi de pana la 40%,ba chiar si produse *creme, cercei, lanturi*

Bafta! :* sa-mi spui ce-ai hotarat si daca ai convins-o pe maica-tabatting eyelashes

| znstr a răspuns:

Scuza-ma,am uitat sa-ti dau site-ul : http://www.reprezentantavon.ro/beneficii_reprezentant_avon

aici scrie tot despre Avon, beneficii, etc

| RockChick a răspuns:

1 avon
2este o companie mai buna
3aproape toate produsele sunt bune la avon
4o sa ai destul cat sa te distrezi la maxim cu bani pe care ii castigi
5 cred ca meriti
6nui nimic mai incearca o sa reusesti
7 daca ai masina sau un prieten cu masina o sa fie floare la ureche
8pai ii spui ca vrei sa muncesti si sa iti castigi bani singura si sigur o sa te lase daca ii spui si cateceva despre avon (cevade bine)
succes