| lolodropy a întrebat:

Buna fundita! deci este o intrebare mai senila' de-a mea as dori si eu sa stiu se spune ca daca mananci seminte faci apendicita si la cate seminte ciolfan eu laughing nu as vrea sa am parte de asa ceva worried? este adevarat?

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Apendicele este un un segment al intestinului, de forma unui tub, care se găseşte în abdomenul drept inferior, conectat la cecum, aproape de intersecţia dintre intestinul gros şi intestinul subţire. Are lungimea de aproximativ 10 cm şi un diametru de circa 8 milimetri.

Apendicita survine odată cu apariţia unui blocaj la nivelul apendicelui. Acest blocaj poate fi cauzat de materiile fecale ori de producerea excesivă de celule de către apendice. Aceste celule blochează pendicele, limitează drastic curgerea sângelui prin acesta şi duc finalmente la inflamarea apendicelui. Blocajul poate apărea şi ca urmare a unei infecţii, căci apendicele se umflă ca răspuns la orice infecţie prezentă în organism.

| UninspiredName a răspuns:

Stii...am auzit si eu ceva de genu' dar oricum totata lumea face operatie de apendicita asa ca, nu are rost sa crezi in asta... cel mult se face apendicita de la cojile de seminte care raman nedigerate.anyway Hope I helpedbig grin>big grin

| lolodropy explică:

Apendicita * scuzati-ma