| OctaviaT a întrebat:

Buna!
Imi dati niste sfaturi cum as putea sa scap de timiditate? Eu pierd mult din cauza ca sunt timida si as vrea sa scap de timiditate...

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pur si simplu nu mai stai sa te gandesti la consecinte si actionezi si zici ce simti pe moment.

| vocea a răspuns:

Buna stimat utilizator, as incepe prin a iti multumi ca apelezi la raspunsurile noastre si as vrea sa iti spun ca timiditatea provine din interiorul tau dar sunt sigur ca ai fost asa de mica si ca sa te schimbi trebuie sa iti infrunti aceasta teama.
Probabil esti timida fiindca nu vrei sa deranjezi pe cineva, ori iti e frica sa nu zica ceva si toate astea fiindca nu ai destula incredere in time.
Dar ca sa treci peste trebuie sa fii puternica. Iti trimit un link cu o parre mai avanstata
http://paulmelinte.com/scapa-de-timiditate/
Sper ca te-am ajutat si iti doresc o zi buna.

| BlackRose03 a răspuns:

Si eu am fost asa.Se rezolva simplu.Incepe sa zici oamenilor pe fata ceea ce simti, dupa 2-3 incercari nu vei mai fi asa speriat/a sa vorbesti cu alte persoane.Sau daca ai frati/surori jucati pe roluri.De ex:Fratele tau sta in fata ta si iti spune lucruri pentru care tu nu esti vinovat/a iar tu trebuie sa reactionezi. Spui direct si fara frica sau ezitari. Daca vrei, gandeste-te ca el/ea este o persoana necunoscuta tie si socializeaza. Dupa poti incerca cu colegii.La mine cel putin a mers.