| DeMi0806 a întrebat:

Bună.
Imi place sa dansez, de fapt imi place sa incerc sa dansez si de curand am descoperit kpop. Poate multi se vor opri aici din cauza asta: "chinezi, orezari, toti arata la fel". Si eu am avut aceeasi parere inainte sa ascult si nu mint, chiar ii uram. laughing
Ma rog, nu conteaza genul muzical, poate fi pop, price altceva, ideea e alta.
Printre teme si lectii de invatat, pentru ca dau examenul de cls 8, am incercat sa invat cate o coregrafie, asa cum pot eu. Faza e ca mai nimeni, in afara de familie si 1-2 prieteni, nu ar putea sa ma vada pe mine dansand pentru ca la mine e aproximativ ca in filmele acelea cu tocilarii, la care nimeni nu se gandeste ca au si ei prieteni si viata sociala si ca pot dansa, canta, etc.
Intr-un fel ma deranjeaza chestiile astea. 1. Sunt si timida, unii oameni mi-au pus deja o eticheta: fata aceea care e mereu cu capul in caiete, care invata, deseneaza si cam atat ( nu e neaparat de rau). 2. In orasul meu nu exista cursuri de dans pe tipul acesta de muzica (kpop). 3. Am incercat sa le invaț si pe prietenele mele dansul dar unele carora nu le place kpop, ma judeca, iar celelalte carora le place kpop considera ca nu pot sa danseze ca acolo si lasa balta tot. Si am mers odata la un curs de dans, o sedința, dar m-am simtit rau in acea zi, dupa ce am mers acolo si șansa mea s-a cam dus pentru ca nu am mai continuat cursul de atunci din acea cauză, ca am crezut ca mi-a fost rau de la efort.

Am vazut multe trupe pe yt, care fac coveruri de dans pe strada si imi place foarte mult ideea asta si mi-ar placea sa am si eu o echipa de genul asta, adica la un moment dat să fiu si eu intr-o trupa de genul, de dansatori( poate chiar prietenele mele) si sa fac asta macar la nivel de pasiune. Dar la mine, nici măcar un inceput nu cred ca exista in treaba asta. Eu invat coregrafia acasă doar că, nefiind la cursuri sau intr-o trupă, nu am cum sa excelez, nu merg la concursuri, nu-mi spune nimeni dacă e bine cum fac sau nu. Si nu stiu daca as mai avea curaj sa ma intorc la acele cursuri la care am fost.
Mi-a placut sportul, joaca, fotbalul, dansul, dar cand ceilalti stateau pe teren, eu stateam si invatam pentru ca nu aveam timp de ambele.
Intr-un fel sunt intre ciocan si nicovala. Pentru ca vreau sa dansez, dar multi nu mă văd dansand, pentru ca eu pana acum nu am facut vreun sport sau ceva, iar parintii mei ma apreciaza cand le arat ce am mai repetat, dar cred ca ei nu prea stiu cum e cu cursurile, ce vreau eu sa fac de fapt, ei imi zic mai mult sa ma tin de scoala, dar nici nu ma descurajeaza, si efectiv, ma blochez cand sunt intre necunoscuti si trebuie sa fac cunostinta asa ca mai degrabă evit toate astea.
Niste pareri? Sfaturi? Mi-ar fi de MARE AJUTOR.

1 răspuns:
| DNA01 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la cursuri sau sa fii intr-o trupa pentru a excela. Si eu am incercat in 2017 sa dansez, invatand
dansurile acasa din tutorial-uri de pe Youtube, si acum le invat singura fara tutorial. Nu am fost niciodata la niciun curs de dans si pot dansa pe coregrafiile kpop 80% perfect. Mai am probleme cu sincronizarea si cu unele miscari.

Daca esti incepatoare trebuie sa inveti coregrafiile din tutorial-urile de pe Youtube, trebuie sa exersezi in fata unei oglinzi apoi dupa ce ai invatat toata coregrafia (sau jumatate) sa te filmezi si sa compari dansul tau cu cel original pentru a vedea daca ai gresit ceva sau daca nu ai oglinda suficient de mare exerseaza apoi filmeaza-te dansand.
Mai trebuie sa faci exact ceea ce fac ei/ele: daca dau din cap sa dai si tu din cap, daca zambesc sau sunt seriosi sa faci si tu la fel, daca fac cu ochiul sa faci si tu, daca se uita intr-o anumita directie si tu trebuie sa faci la fel. Si daca vrei poti invata miscarile unui singur membru sau daca sunt mai multi a celui ce e in mijloc.

Fiind incepatoare iti recomand sa incepi cu coregrafiile foarte usoare, fiindca au miscari de baza iar dupa ce le inveti pe acelea iti va fi foarte usor la cele mai grele. Dupa ce nu mai ai nevoie de tutorial pentru a invata iti recomand sa inveti singura coregrafiile uitandu-te (si exersand in acelasi timp) la video-uri pe Youtube cu coregrafia pe care vrei sa o inveti in varianta "mirrored", pentru ca asa le vei face miscarile asa cum sunt in acel video. Eu iti recomand sa pui video-ul cu coregrafia mirrored de pe yt in slow motion, apoi pe normal dupa ce ai invatat miscarile. Le mai poti invata din fancam-uri, tot mirrored. Si cand nu stii sa faci vreo miscare trebuie sa o repeti pana cand o poti face.

Sper ca a ti-am fost de ajutor si daca iti place sa dansezi nu renunta vei excela si fara cursuri.