| anonim_4396 a întrebat:

imi poate spune cineva semnificatia numelui meu? acesta fiind simona. dau fundita celui mai bun

Răspuns Câştigător
| Face2face a răspuns:

Forma feminina a numelui Simeon - nume preluat cu precadere atat din Vechiul Testament, cat si din Noul Testament, are o origine ebraica - "Shimeon", care inseamna "ascultare", "un dar al ascultarii", "semn ceresc", "marturie". La baza numelui se afla verbul "shama" - "a auzi", "a indeplini". Simeon a intrat in onomastica crestina prin intermediar grecesc si latin. Exista, insa, pareri care spun ca numele de Simeon vine de la forma suprapusa de Symeon cu grecescul Simononos, care era conoscut ca nume de persoana in limba greaca, impus initial ca supranume - o forma de identificare care venea de la adjectivul "simos, sime", adica "cu nasul carn", "carnul". In literatura clasica greaca, numele de Simeon este pus in legatura cu Simoenta (in limba latina Simios), un rau din Troia Antica. De aceea, se poate considera ca toate numele proprii, de loc sau de persoana ar putea fi derivate de la aceasta zona geografica. In onomastica romaneasca, Simeon este atestat inca din documentele cancelariei lui Stefan cel Mare. Formele feminine ale numelui sunt foarte variate: Simeona, Simioara, Sima, Sema, Simaneasa, Samioara, Samina, Simonida, Saminida si altele, intalnite cu precadere in zona Maramuresului. Numele de Simona si Simina sunt socotite de specialisti ca derivate de la numele de Simon si Simeon. Ca nume de familie atestate astazi depasesc numarul de 50, dintre care amintim: Simac, Simache, Simcea, Simeanu, Simidreanu, Similea, Simes, Simone, Simonici, Simo, Simulete, Simula, Simuloiu, Simovschi, Simoniu etc.

Pup

3 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Simon/a=ascultator
provine din ebraica.

| Adyr0 a răspuns:

Da. Simion sau Simon vine din ebraica si insemna ascultator sau ascultare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SIMONA - semn ceresc

SIMION / SIMON / SIMONA [ebraica] Shim'onfiltered= a asculta

SIMION
- (ebr. "simon") - "ascultator"

Simona/Simon - Acest nume este folosit in engleza, italiana, sarba, croata, ceha si romana. Sursa ei este Shimona, un nume ebraic ce inseamna "cel care ciuleste urechea". laughing

Fundita?batting eyelashesbatting eyelashes