| ralucryss a întrebat:

Imi puteti da o idee despre cum as putea rezolva problema urmatoare? : Intr-oclasa sunt 30 de elevi. Pentru un concurs elevii se grupeaza astfel: baietii in echipe de cate 3, iar fetele in echipe de cate 4. Se constata ca un baiat si 2 fete au ramas in afara concursului si ca numarul baietilor este cu doi mai mare decat numarul echipelor fetelor. Cati baieti si cate fete sunt in clasa? (as dori numai o idee de inceput, nu rezolvarea problemei) Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Gumiix a răspuns:

Scazi din 30 pe cei 3 copii care au ramas afara. happy Apoi faci niste imparteli cu 3 si 4. laughing

Cam asta ar fi de inceput. Succes. ^^