| AAAA31 a întrebat:

Plz plz help[fundita]

Un numar de elevi cuprinsi intre 190 si 225 au participat la un concurs pe echipe. Daca se imparteau in echipe de cate 5 elevi, ramaneau 4 elevi necuprinsi in echipe, daca se imparteau in echipe de cate 7 elevi, ramaneau iar 4 elevi necuprinsi in nicio echipa.

a) Stabiliti numarul elevilor participanti
b)daca se impart in grupe de cate 6 elevi, cati elevi ramaneau necuprinsi in nici o echipa?

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

Fie n numarul elevilor. Din cele doua conditii cu echipe de cate 5 elevi, respectiv de cate 7 elevi, obtinem ecuatiile:
n=5k+4
n=7k+4
Adica n-4=5k si n-4=7k. Deci n-4=35k -->n=35k+4. Pentru ca 190

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Nu stiu de ce nu a aparut si partea de final la raspunsul anterior. Mai ai si conditia ca nr elevilor sa fie intre 190 si 225, deci pentru ca=6 obtii ca n=214. Daca 214 elevi se impart in grupe de cate 6 elevi, raman tot 4 elevi necuprinsi in nici o echipa(214:6=35 rest 4).

| didiDia a răspuns:

Pentru ala/aia care mi-a dat vot de stupid: Bai, de ce mi-ai dat vot de stupid? Pentru ca am scris o rezolvare corecta? Stii tu sa rezolvi mai bine problema?

| Ghost a răspuns:

Fa handicapato si proast-o nu ai priceput ca noi nu iti rezilvam tie probleme bai repetent-o du-te dracu la tactu sau mata sa ti le faca nun stam noi sa pierdem timpu cu o proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TPU nu e un site de la care esti ajutat la teme. Cred ca n-ai citit regulile inainte de postare! S-ar putea sa te baneze straight face