| anonim_4396 a întrebat:

imi spuneti si mie la cati ai incepe pubertate si cum se manifesta?
Ma intereseaza in special cresterea in inaltime.

5 răspunsuri:
| BlueBird a răspuns:

Pubertatea este perioada adolescentina in caer corpul tau sufer niste transformari cae difera de la fata la fata si de la baiat la bait. La baieti : Cresterea in inaltime largirea umerilor ingrosarea vocii aparitia parului ( pubian de sub brat pe picoare etc barba musteata etc ) Iar la fete /; subtierea vocii ( nu prea cresc fetele in inaltime thinking ) Aparitia parului Aparitia menstruatiei etc. Sper ca te-am ajutat. :*!

| Pufuleteeeee a răspuns:

Pai Pubertatea depinde de organismul fiecaruia! De obicei vine cam pe la 12-14 ani,si se manifesta prin: Cresterea saniilor, Cresterea in inaltime, Cresterea parului pubian si axilar iar apoi ciclul menstrual! Cresterea in inaltime incepe cam de pe la 10 ani:)! daca vrei mai multe detalii exista un site unde poti sa pui tot asa intrebari despre schimbarea organismului si etc! PS:asta tine in special de fete iar pe site-ul asta se vorbeste numai cu fetele! www.noifetele.ro

funda:)?

| usdhudshcdushuds a răspuns:

Pubertatea este perioada vieții dintre copilărie și adolescență în care se dezvoltă fizicul, psihicul și organele sexuale. La fete pubertatea începe de obicei la 10-11 ani, iar la băieți la 11-12 ani. În general, pubertatea se termină la 14-15 ani.Sincer sa-ti spun nu stiu cat se creste in inaltime, dar sper sa te ajute raspunnsul meu happy

| sttriker a răspuns:

O intrebare interesanta si totusi destul de frecventa.
Pai faza cu pubertatea e ca incepe sa se manifeste diferit in functie de sex. La fete isi are inceputurie in jurul varstei medii de 10-11 ani, iar la baieti ceva mai tarziu in jur de 11-12. Sunt persoane care se maturizeaza mai greu simptomele pubertatii intarziind dar asta nu e un motiv de ingrijorare, POATE FI CHIAR O PARTE BUNA LIPSA COSURILOR SI A ALTOR SEMNE CARACTERISTICE.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de fiecare fata.
Totul vine din creier.
Intreaba-ti mama sau intra pe:noifetele.ro