| Irinucaaaa a întrebat:

imipoate explica si mie cineva ce este aia masturbare va rog?
dau funda

Răspuns Câştigător
| LonelyLoner92 a răspuns:

Masturbarea reprezintă acțiunea de autostimulare, excitare manuală a organelor sexuale, de către bărbați sau femei. Actul mai este impropriu denumit onanie sau onanism.

Cercetările au demonstrat că masturbarea este frecventă la oameni de ambele sexe și de toate vârstele, dar există variație. Multe beneficii medicale și psihologice au fost atribuite unei atitudini sănătoase față de sexualitatea umană în general și masturbare în particular. Nu este cunoscută nicio relație cauzală între masturbare și vreo formă de tulburări fizice sau mentale.

Masturbarea a fost reprezentată în artă din timpuri preistorice și este menționată și discutată în scrieri foarte vechi. În secolele al XVIII-lea și al XIX-lea unii teologi europeni și medici au descris-o drept "ticăloasă", "deplorabilă" și "hidoasă", dar de-a lungul secolului XX aceste tabuuri au dispărut în mare parte. A sporit discutarea ei și explicarea ei în artă, muzică, televiziune, filme și literatură. Religiile de azi au punct de vedere diferite despre masturbare; unele o privesc drept o practică aducand daune spirituale, altele nu o văd ca dăunătoare din punct de vedere spiritual, iar altele o evaluează funcție de situație. Statutul legal al masturbării a variat de-a lungul istoriei iar azi masturbarea în public este ilegală în cele mai multe țări.[1]

În Occident masturbarea de unul singur sau cu un partener este considerată o parte sănătoasă și normală a plăcerilor sexuale, așa cum diverse autorități de sănătate s-au exprimat în broșuri și politicile lor.

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

A SE MASTURBA - a se autosesiza, a avea manivelă, a o bate la cap, a o ciocăni în vârf, a o da cu capu’ de toți pereții, a da cu mucii de faianță, a da cu sacâz, a-i da în cap lui chelu’ / lui mutu’, a o da pe sub mână, a duce copiii la piscină, a face bătături în palmă, a face laba, a face manivelă / zgudu, a freca gherțoiu’, (d. femei) a-și întărâta ghiocelul, a juca table, a o lua în mână, a o lua la labă, a planta copii, (d. femei) a pune degetul la omidă, a pune faianță, a se uita în ghioc, a o zăpăci.

Sursa: http://dexonline.ro/definitie/masturbare

Acum, poţi începe.

| Carmen100 a răspuns (pentru Pricked):

Nu creeed laughing Chiar asa scrie? laughing

| Pricked a răspuns (pentru Carmen100):

Sunt un fel de sinonime argotice.
"A da cu mucii de faianţă" e extremă. Lol.

| xCrazyGirl a răspuns:

Cati ani ai? laughing