| Clf_Abby_1993 a întrebat:

Buna happy in cat timp faci paduchi dac anul te speli eu am fost plecata la munte 7 zile si nu mam spalat ma spal maine a 8-a are ceva :-s?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pediculoza este data de insecte mici (paduchi – popular) care traiesc la nivelul pielii si se hranesc cu sange. Infestarea este definita ca reproducerea in numar mare a acestor insecte; poate fi raspandita prin contact personal, folosirea produselor personale (pieptene, perii, palarii, sepci, haine) sau a lenjeriei de pat cu persoanele infestate.