| communistrat a întrebat:

In urma cu ceva zile tatal prietenei mele a murit (crima) si nu stiu cum si ce sa-i zic prietenei mele ajutati-ma vreau s-o fac sa mearga mai departe...pentru. plangesi imi e fria sa nu se schimbe si sa ramana marcata(sechele)

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Cati ani are? daca e destul de mica ai putea sa o indrumi la un psiholog, sa fii mereu alaturi de ea sa nu o scapi din ochi si sa o ajuti cat poti...alt ceva nu stiu ce ai mai putea face.

3 răspunsuri:
| Cherry56 a răspuns:

Nu ai ce sa ii faci decat sa incerci sa faceti activitati suficient de distractive incat sa uite sincera sa fiu e mai bine pentru o perioada so lasi si daca e prea deprimata ar fi mai bine sa mearga la un psiholog sadsad

| friday a răspuns:

Pai oricum o sa ramana marcata daca tatal ei a murit.si un adult ar ramane marcat, iti dai seama un copil. Ea fiind fata, tatal ei reprezenta fiinta care o protejeaza, capul familiei.
O poti ajuta doar sa treaca mai usor prin asta, incurajand-o.
Spune-i ca viata merge mai departe si tatal ei vrea sa o vada fericita si puternica.

| ReBeL_9982 a răspuns:

Nu stiu frate parerea mea este sa-i spui condoleante si sa o faci sa o faci sa inteleaga ca este normal sa fie sparata si ca o doare sufletul pana la urma e tatal ei. Sa ii spui ca trebuie sa treaca mai departe ca viata nu sta in loc si daca vrea ca nenorocitul sa plateasca sustine-o dar sounei si ca el deja a savarsit fapta si ca oricat l-ar face sa plateasca nu ii va aduce tatal inaopi. Imi pare rau pentru ea si sper ca sfatul meu sa ajutewinking