| Niko345 a întrebat:

Inca de mult timp am niste senzatii deja vu (odata vazut), daca ma intelegeti, oare de le ce pot fi provocate si care e semnificatia lor!?

7 răspunsuri:
| Scândură a răspuns:

Buna! Si mie mi se intampla asta, nu exista vreo explicatie oficiala, insa cea mai populara teorie este aceasta:

Teoria care mi s-a parut cea mai interesanta este asa numita teoria telefonului mobil sau atentia impartita/perceptie divizata. Pentru a lansa aceasta teorie, Dr. Alan Brown a facut un experiment in care un grup de subiecti trebuia sa priveasca niste fotografii cu locatii si sa spuna care le sunt familiare. Inainte de asta, subiectilor le-au fost aratate o parte din fotografii la viteza foarte mare – 10 fotografii in 20 de milisecunde – suficient pentru creier sa le inregistreze dar insuficient pentru subiecti sa le constientizeze. Rezultatul experimentului a fost ca fotografiile neconstientizate, dar inregistrate, le-au fost familiare intr-un procent mult mai mare decat celelalte fotografii aratate in experiment.

Asta inseamna ca atunci cand atentia ne este distrasa de la o anumita activitate, inregistram totusi tot ce este in jurul nostru, dar nu constientizam. Apoi cand putem sa ne concentram pe ceea ce facem, lucrurile din jurul nostru ni se par deja familiare chiar daca nu ar trebui sa fie.

Un exemplu concret: intram intr-o casa in timp ce vorbim cu gazda si putem experimenta un deja vu. Totul a functionat asa: inainte sa ne uitam atent la camera, creierul a procesat deja vizual/fonic imprejurimea, iar cand vine timpul sa percepem normal camera avem senzatia ca am mai fost acolo.

| onlyme2851 a răspuns:

Buna.Tare as vrea si eu sa aflu...straight face.

| necropsy a răspuns:

Poate prin asta ne avertizaza de ceva bun sau rau ce are sa se intample. De exemplu eu visez seara asta ceva, maine habar nu am ce am visat.si aproximativ peste 2-3 saptamani se intampla ca ce am visat sa devina realitate... si sa am senzatie de deja-vu. Alteori stiam ce urmeaza, chiar acum 3 luni am fost in deplasare la Intorsura Buzaului si intr'una dintre seri, stand pe saltea la arbitrii am stiut ca tipul de la chiuveta va da un vant.cam cu 10 secunde inainte.si le'am zis fetelor cu care eram sa iesim ca Sebi va da un vant in cateva secunde. si asa a fost.straight face Deci ai gria cu astea.la mine sunt intamplari neinsemnate.dar nu stii niciodata. Have fun! happy

| terminallyCapricious a răspuns:

Pai asa am si eu niste senzatii...cam de 5 ori pe zi dar eu le visez si nu imi dau seama cand si ce visez dar cand se intampla deja vu-ul imi dau seama cand, ce si cand am visat.se spune cand ai deja vu 1)se va inampla cat de curad ceva bun sau rau 2)se spune ca ai un suflet pur.imi dai plz o fundita?

| 2dor4 a răspuns:

Deja vu. e o stare pe care creierul o reproduce cu 3 secunde mai greu...In mod normal creierul proceseaza informatii din mediu inconjurator in cateva microsecunde, dar se intampla, din cauza suprasolicitarii. ori pentru ca devine cam lenes. reda informatiile procesate cu ointarziere de maxim 3 secunde.deci vezi ceva ce ai vazut deja

| Niko345 explică:

Pai eu deparca am mai trecut prin acea situatie. uneori chiar de inainte stiu ca asa se va intimpla si apoi ma regasesc in acele senzatii...(e cam greu de explicat)

| iulia96_3803 a răspuns:

Buna! Pot sa supn ca si mie mi se inpampla asta cam des.Ti se pare ca ai mai trecut prin asta,aici ii vorba de subconstientul nostru, intr-adevar uneori chiar visam ce se poate intampla in ziua urmatoare, dar stai linistit ca asta ni se inntampla la toti...winkingbatting eyelashes