| euu33 a întrebat:

Inca nu mi-am ales profilul pentru liceu. Din clasa a 7-a pana acum cateva luni eram sigur ca vreau la filologie, poate stiinte sociale, ca sa fac cat mai putina matematica, insa acum ma gandesc ca poate ar trebui sa merg la mate-info. Cand am inceput sa fac modele de teste pentru examen mi-am dat seama ca la mate lucrez si invat cu placere, iar la romana faceam totul cu sila, urasc sa invat toate speciile alea literare. Gramatica imi place oarecum. In schimb, la romana am numai medii de 10 din clasa a 5-a, dar la mate am avut si note mici. Nu stiu ce sa fac. Urasc istoria si latina, dar cred ca mi-ar placea materile de la stiinte sociale:economie, psihologie etc. Si la chimie sunt destul de bun si chiar imi place, dar la fizica sunt praf. Stiu ca toate sunt legate intre ele, dar fizica pur si simplu nu o inteleg. Nici profesorii nu au fost prea buni, dar nu e numai vina lor. Si am auzit ca la mate-info e foarte greu, dar pe de alta parte ai mai multe posibilitati dupa absolvirea liceului

7 răspunsuri:
| TeckTonik997 a răspuns:

Eu acum termin liceul, am bacu' in 2 saptamani si stau pe net, asta ca sa iti faci o imagine de cat e de greu si de serios bacu' asta, o prostie, daca nu esti retardat si ai mai trecut pe la scoala, il iei. Eu sunt la bio chimie. Dupa ce am stat 4 ani intr-un liceu de elita, la clasa cu cea mai mare medie de intrare din oras, pot spune urmatoarele:
La filo-nu s-a facut nimic, distractie maxima, cei mai nebuni din scoala, ii durea la patina de lumea asta. Trebuie sa fi de-a dreptul retardat sa cazi bac-ul la filo, e foarte usor, la istorie poti lua 6 doar citind cu atentie subiectul, fara sa stii nimic
Mate-info- din 3 clase de mate, cate sunt la noi in scoala, nu cred ca se gasesc 40 de copii care sa dea bac la info. Toti dau la bio si 2-3 masochisti la fizica. Mate m1 si m2 (de stiinte) nu sunt atat de diferite, in multi ani a fost mai greu bac-ul la m2
Stiinte- un fel de mate info, fara info. Biologia e usoara, la chimie am avut multe profe proaste si nu am prea inteles-o.

Idee e urmatoarea, tu gandeste-te ce vrei sa devii si atunci decizi profilul. Eu am facut greseala sa ma duc la stiinte doar pentru ca e clasa buna, cu medii mari si acum cand vreau sa dau la Academie, ma lovesc de o admitere din total alte materii si trebuie sa stau un an sa ma pregatesc...
E simplu:
inginer, informatician - mate info
doctor, farmacist, chimist - stiinte
avocat, politist, notar, psiholog, "limbist" - filo

| euu33 explică (pentru TeckTonik997):

M-am gandit si la asta, dar nu am nici cea mai vaga idee ce am de gand sa fac dupa liceu. Stiu doar ca vreau sa fac o facultate. De aia ma gandeam ca stiinte sociale ar fi cea mai buna alegere pentru ca, desi e profil uman, tot faci matematica, chimie si fizica in clasele a 11-a si a 12-a, spre deosebire de filo. Vreau sa zic ca daca ma hotarasc ca vreau sa fac ceva ce implica materiile astea sa am macar o idee despre ele in clasa a 12-a

| TeckTonik997 a răspuns (pentru euu33):

Slaba ideea. Du-te atunci pe stiinte ale naturii. Faci cam toate materiile calumea.

| al9264 a răspuns:

Daca esti din Bucuresti, Matei Basarab e exceptional. Intri cu media noua, toti profesorii de mate si de info sunt simpatici, profa de istorie te ia usor, la psihologie ai avea un profesor ciudat, la fizica si chimie nu prea ai probleme iar profele de romana corecteaza la sange dar sunt de treaba. Daca nu esti din Bucuresti, nu stiu

| euu33 explică (pentru al9264):

Nu prea are asta legatura cu intrebarea, dar oricum m-ai ajutat pentru ca acolo vreau sa intru si chiar eram curios cum sunt profesorii, elevii etc.

| oVENsiv a răspuns:

Stiinte ale naturii atunci (chimie-biologie).
Chimia e super usoara, mai usoara decat cea din generala iar daca te prezinti bine la primele ore de bio, profesorul (profesoara) o sa aiba asteptari de la tine.
Nu faci latina iar de istorie practic scapi dupa ce termini clasa a X-a.
Economia si psihologia nu sunt materii specifice profilului stiinte sociale...le faci si la stiinte ale naturii in ordionea urmatoare: Logica intr-a IX-a, Pshihologia intr-a X-a, Economia intr-a XI-a si Filozofia intr-a XII-a.

Spun asta pentru urmatoarele motive:
Filologia e pentru cei care nu vor sa auda de mate, si tu ai spus ca a inceput sa iti placa
Ai spus ca nu iti place Istoria, deci excludem si stiintele sociale
Nu cred ca ar trebui sa mergi la mate-info daca ai avut orice fel de probleme cu matematica in generala
De aceea, singura optiune care mi s-ar parea perfecta ar fi stiinte ale naturii.

Am si niste ponturi pentru a incepe bine liceul big grin
-Primul semestru dintr-a IX-a e cel mai usor...e super usor sa inveti iar profesorii o sa inceapa sa te vada ca pe un elev eminent.
-Dupa aceea, cred ca o sa inceapa parintii tai sa se laude la lume ca inveti foarte bine si cred ca o sa-ti si cumpere ceva pentru asta (depinde de parinti)
-Avand in vedere faptul ca profesorii SI parintii au asteptari imense de la tine, o sa te tii de invatat.
Ultimul sfat: Incearca sa eviti pe cat poti jocurile video, iti pot distruge viata permanent inca din liceu, cand esti mai vulnerabil si cand iti schimbi personalitatea permanent.
Sper ca te-am ajutat.

| euu33 explică (pentru oVENsiv):

Multumesc, la stiinte ale naturi nici nu ma gandisem. Si multumesc si pentru celelalte sfaturi, am emotii mari si acum m-am mai linistit putin in legatura cu invatatul, profesorii etc. Desi tot am emotii pentru cum ma voi intelege cu colegii.