| ellybai a întrebat:

Am mai pus o intrebare cu aparatul dentar,dar daca mi s-a rupt un arc(sarma)dintre doua masele in spate,mi s-a rupt doar la un capat, asa ca nu-l pot lua..si nici la ortodont nu ma pot duce. Ortodontul meu vine doar 2 zile pe luna in oras la clinica, acum am programare pe 30 August.Pana atunci mananc asa? Nu mi se va desprinde tot aparatul nuu?! Am aparat fix.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu mai poti rezista, poti merg si la un dentis oarecare sa-ti scoata sarma sau sa o taie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, salut iar.
Explică mai bine, sârma dintre două măsele?
adică aşa
http://imgur.com/a/CQ5JJ?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ştiu dacă merge link-ul.
Dar ideea e că nu are cum să-ţi cadă tot aparatul, fiecare bracket e lipit independent pe dinte.
Problema e că tu poţi să înghiţi bucata aia de sârmă.
Chiar dacă ţi se pare că e lipt într-un capăt, el de fapt nu se mai ţine de nimic, poate doar de adevizul folosit pentru bracket. Cel mai sigur e să scoţi bucata aia de sârmă de acolo şi să ai grijă să nu mănânci ceva tare în ultimii brackeţi (cei care nu mai sunt pe arc), altfel îi poţi înghiţi.
Oricum arcul trebuie schimbat, gândeşte-te că în momentul ăsta pe ultimele măsele nu e niciun fel de presiune, în rest nu afectează cu absolut nimic.