| alexandraionela1234 a întrebat:

Bună, la anul am bacul și dau română, mate și biologie. Și o sa avem de ales dintre biologia de 9-10 unde este despre plante și anatomie 11-12, despre tot ce înseamnă anatomia omului. Profesorul vrea sa ne bage pe gat cea de 9-10 ca e "mai ușoară" și restul clasei sunt de acord, doar eu cu o colegă vrem sa dăm din 11-12... Și profesorul a zis că la anul el va face pregătire pentru 9-10.Voi ce spuneți? Mie mi se pare mult mai logică anatomia, acolo mai știi de niște funcții ale organismului, etc. La. violator despre plante e mult de tocit și trebuie sa înveți tot ce înseamnă plantă. Ma gândeam sa îmi iau o carte cu materia 11 - 12 pentru bac și sa învăț singură.

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Așa este, anatomia este mai utilă mai ales daca vrei sa dai pe viitor la facultatea de medicina, îți trebuie sa stii despre corp nu despre plante, daca te pasionează anatomia învață singura, sau dacă îți permiți mai iei ceva meditații in particular cu alt profesor daca simți ca nu te descurci. Si eu când eram la liceu am dat la geografie pentru ca asta ma pasiona, am învățat singură fără niciun ajutor si am luat 9 si 10 sutimi, restul clasei in afara de inca 2 colegi au dat toți la logică, ca era mai ușor. Daca te pasionează, învață anatomie, personal mi se pare chiar mai ușoară decat botanica, si mai interesantă.

2 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai învață singura,nu te oprește nimeni sa faci asta!
Așa era și la noi clasa împărțită,unii făceau pregătire la geografie,alții la logica și fiecare își vedea de drum.
Nu te poate obliga nimeni sa dai la o anumită probă, astfel nu s-ar mai numi la "alegere".
Cum ziceam mai sus, învață de una singură și demonstrează că se poate și fără să fii ajutata de cineva!
A, și vezi că vor exista presiuni din partea profesorului, poate va avantaja pe cei ce dau la biologie de 9-10, dar sa nu te lași descurajată! Fă ce simți!
Bafta!

| LisaJulie a răspuns:

Alege anatomia deoarece îți este util sa îți cunoști corpul