| jouly a întrebat:

La bac la profilul stiintele naturii din ce lectii sa invat la biologie? care e materia mai importanta? din ce clase? poti alege daca vrei anatomie sau animale si plante?

Răspuns Câştigător
| yonutlay a răspuns:

Poti alege intre genetica + anatomie sau animale + plante + ecologie. te sfatuiesc sa alegi genetica + anatomie pentru ca este materia facuta mai recent in clasele XI - XII. Aici gasesti programa cu lectiile care trebuie invatate:
http://www.ebacalaureat.ro/......3-186.html
;)

5 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

E la alegere din IX-X si XI-XII. Anatomia se învaţă in XI şi XII, şi e destul de uşoară faţă de materia pe IX-X. Plus că nu e nici la fel de multă materie şi înveţi normal, pentru orele în curs, nu trebuie să te întorci să recapitulezi cei doi ani. Dacă te-ai hotărât să dau bacul la biologie, te sfătuiesc să mergi pe anatomie.
Baftă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rockart):

Scuze, laughing ti-am dat un nefolositor din greseala.
Asa am fost si eu sfatuita de o prietena care a terminat acum doi ani. big grin

| zuzualina a răspuns (pentru anonim_4396):

Materia de 9-10 e mai simpla. Într-a 12-a e genetica care e destul de multa materie(acum depinde de profesor cat preda, profa mea preda mai mult decat in manual, mai multe notiuni).

Si la romana cu comentariile literare tot din urma trebuie sa inveti.

SFAT: cauta pe net programa bac biologie (2012/2013/2014-nu e schimbata, anii difera) si vezi ce iti e mai usor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru zuzualina):

Genetica am facut-o in 9-10 laughing)

| zuzualina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu. genetica faci doar intr-a 12-a plus ecologie.

Genetica de a 9-a e doar introducerea.