| almaz a întrebat:

Bună la toți, eu sunt din R.Moldova, de multe ori comunic cu lumea despre diverse teme, ceea ce ține de politică, integrare europeană a statului nostru, etc, etc..am niște întrebări, este adevărat că în România mai sunt prezenți stâlpi de lemn chiar și până în ziua de azi? chiar dacă voi sunteți stat UE, este adevărat că pe români nu prea îi iubesc în UE și toți spun rău de ei, vă rog fără supărări, eu sunt o persoană care susține UNIREA Basarabiei cu România și de multe ori unii încearcă să-mi argumenteze de ce nouă nu ne trebuie această unire, iată de unde și apar întrebările de acest fel, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| pufulescu a răspuns:

Da, desi este in UE Romania este inca o tara saraca, cea mai saraca poate din Uniune. Romanii AU IUBIT UE, au vrut in majoritate covarsitoare sa intre, mai mult decat alte natii sa zicem ungurii. Europenii nu ne-au inghitit niciodata si nici acum nu ne plac, ne considera 'rromi' si hoti. Realitatea a dovedit ca n-am obtinut altceva decat drept de munca in UE, dar si acela... ATENTIE! dupa 7 ani de la aderare, adica in 2014.
In rest nu e nici o schimbare in tara, locuri de munca putine, salarii de 200 250 de euro ca in Rusia. Firmele europene nu vin sa produca ceva aici ci doar sa scoata materii prime din tara. Oricum, orice activitate ar avea, o firma straina in Romania nu iese din regula de a oferi salariul minim pe economie.
Din partea mea uniti-va cu Romania, nu ma deranjeaza, dar nu va asteptati la ceva bun dupa aceasta unire, si la noi e rau.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat