| MusicAlina a întrebat:

Buna la toti! Un an in urma am vazut ca toti au inceput sa strigr la mine. Probleme cu prietenia.In fiecare zi imi curge cate o lacrima.Ma simt parca nimanui nu ii trebuiesc.Nustiu ce sa fac.Eram foarte fericita de viata dar cand s-a nascut sora mea mai mica toti au inceput sa vorbeasca cu mine foarte crud.

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Persoana care simte ca nu mai este importanta din cauza ca "o aparut un alt prunc".
Nu-i o insulta, este o chestie care apare des, si in marea majoritate a cazurilor exista 2 posibilitati:

1. Persoana respectiva exagereaza, crede ca toata lumea o uraste, ca toti se axeaza pe noul nascut, ca toti o evita si o ignora.
Persoana care se plange a fost si inca este obisnuita sa fie in centrul atentiei si sa beneficieze de toata dragostea persoanelor din jur, incat acum cand dragostea este impartita, ele se victimizeaza si considera ca nu mai este suficienta dragoste pentru ele.

2. Persoanele care cer aceeasi cantitate de dragoste de la parinti dar nu o primesc, pentru ca acum parintii se concentreaza pe noul nascut.

Evident, consideri ca este prima varianta, ca si 99% din restul oamenilor care prezinta aceeasi problema.
Sfatul meu este simplu, incearca sa privesti lucrurile si din alta perspectiva, vezi daca nu cumva tu esti cea care face chestiile diferit acum, si daca nu cumva comportamentul tau s-a schimbat astfel incat ii determina pe parintii tai sa se comporte diferit.

De multe ori, atat persoana care este inselata cat si persoana care nu este inselata, dar crede ca este, actioneaza si gandesc la fel, ajungand la urma urmelor sa aduca in relatiile lor acelasi sentiment: gelozie, disperare, depresie.

Asa ca gandeste-te daca nu cumva este si vina ta, sau poate si a ta si a parintilor, si incearca sa privesti problem si din alta perspectiva, nu numai din a ta.

De asemenea, tinand cont ca esti mai mare, e posibil ca parintii tai sa aiba niste asteptari de la tine, sa fi putin mai matura, deci incearca sa te gandesti si la asta, nu te victimiza doar.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Satango a răspuns:

Eu consider că te simţi marginalizată, ceva obişnuit în timpul adolescenţei, perioada în care nu te simţi înţeleasă. Mai degrabă în ceea ce priveşte apariţia surorii tale mai mici a declanşat o gelozie mai neobişnuită din partea ta. Te simţi frustrată din cauza unor temeri datorate posibilitaăţii de a pierde dragostea şi atenţia părinţilor în detrimentul noului născut. Devii uşor mânioasă din dorinţa de a fi iubită exclusiv de către parinţi, fapt ce dezvoltă rivalitatea fraternă. Ar trebui să te gândeşti la cea mică, are nevoie de mai multă atenţie, pe când tu poţi să fi independentă. Dacă părinţi tăi sunt indiferenţi e din cauza problemelor, a grabei; apariţia celei mici dă un plus de stres asupra părinţilor tăi. Fii relaxată şi fă ceea ce îţi place. Priveşte partea bună, în viitor când părinţi voştri nu vor mai fi, vei avea o soră căruia să-i ceri ajutorul în cazul în care vei avea o problemă. happy

| FirstAid a răspuns:

Discuta despre chestia asta cu familia ta. Probabil te simti marginalizata din cauza faptului ca in familia a a mai aparut un membru. te vei obisnui cu timpul

| Eleniña a răspuns:

Ai incercat sa vorbesti cu parintii tai? cu siguranta te iubesc mult, dar nu inteleg ce se intampla cutine. si de obicei cand se naste un copil totul se invarte in jurul lui, asa s-a intamplat si in cazul tau mai demult. Vorbeste cu ai tai.

| Mimosa121 a răspuns:

Stiu cum te simți, exact si eu am aceeași problema, ai doua obtiuni. 1 sa te comporți si tu ca si ceilalți adică sa atragi atenția numai surioarei tale sau 2 lasa-i sa vorbească tu gindeste-te la ceva plăcut la o persoană pe care o placi de exemplu,dar toate acestea se vor rezolva, veți creste mari si veți fi cele mai bune prietene,cit despre pățiți își vor dea seama de greșală făcută, dar cu sora trebuie sa fii prietena ca să-ți i-a apărarea cînd ba fi mare, la mine e mai greu ma piraste ori ce fac sau spun, ba chiar si minciuni despre mine, dar asta e alta treaba...

| ale1994alex a răspuns:

Fiecare avem câte o perioadă mai rea în viață noastră eu cred ca în curând îți vei da seamă ca de fapt părinții tai te iubesc la fel și a fost o simplă nelamurie