| Sarraa97 a întrebat:

HeiwinkingSunt in clasa a 8-a si marti am examen la romana si joi la matematica.Ce ar trebui sa invat pentru romana? Dar pentru matematica? Cel mai complet raspuns primeste FUNDA.

Răspuns Câştigător
| marc98 a răspuns:

Pai pentru romana la literatura trebuie sa inveti basmul, pastelul, schita, nuvela, si la gramatica tot din cls a 5 pana in a 8-a! la metematica se va da din :
algebra :
-formule de calcul prescurtata,calcul cu puteri,radicali,multimi de nr, media aritmetica si geometrica
geometrie:
-triunghi oarecare,trapez,paralelogram,dreptunghi,rombul,triungi echilateral,patratul, hexagonul regulat, si toate teoremele (pitagora, inaltimii, catetei) si aria tringhiului dreptunghic happy atat

| Sarraa97 explică (pentru marc98):

Are rost sa invat si formulele la cerc?

| marc98 a răspuns (pentru Sarraa97):

Pai noua ne-o zis profesorul de mate ca nu prea se da cerc la examen.dar invata-le ca nu sti niciodata happy

3 răspunsuri:
| BreK a răspuns:

Ar cam trebui sa inveti toata materia. La romana: gen epic, gen liric, subiectiva, predicativa, completivele circumstantiale, parti de propozitie/fraza, elemente de relatie etc.
La mate: [ tot ce ai invatat ] functii, piramida, prisma, inecuatii etc etc. Nu mai stiu ce lectii mai ai in caiet. Uite-te prin el. BAFTA LA EXAMEN :*
FUNDA? smug