| NoName0909 a întrebat:

Ma ajutati la caracterizarea personajului principal Heidi, din povestea "Heidi, fetita muntilor"? Va rog frumos!

1 răspuns:
| catalinalina a răspuns:

Pai era o fata frumoasa, prietenoasa, desteapta, incapatatana, mica, descurcareata, crescuta pe munte; era frumoasa ca ne spune pe tot parcursul cartii, era prietenoasa ca se intelegea bine cu toata lumea si era dispusa sa incerce lucruri noi, incapatanata deoarece nu vroia sa faca cu una cu 2 ce era pusa sa faca, mica (tinand cont ca devine mezina familiei unde este dusa), descurcareata ca a reusit sa ascunda pisicile in casa aia si sa supravietuiasca printre regulile extrem de stricte, din cate imi amintesc a invatat-o pe cealalta fata sa mearga impingandui scaunul pe deal, si numele ii vine de la locul unde a fost crescuta si unde a trait ceva vreme cu familia ei. poti sa iei si vreo 2 dialoguri din carte de la partile unde se vb despre ea, si din cate iti amintesti tu din desfasurarea actiuniiwinking bafta