| Jeryko a întrebat:

Buna ma ajutati va rog am sa scriu care este tema si ideea din poezia lacul de mihai eminescu dau funda primului va rog mult sa nu iau alt 4

scuze categoria

1 răspuns:
| ioana996 a răspuns:

Tema principala a basmului este iubirea chiar si dorul ai putea spune(ideea este asa inmpoezie ne sunt transmise sentimentele dragoste si dor ale unui barbat care crede si spera ca din lacul cel frumos se va arata iubirea vietii sale el din pacate tot sta si asteapta dar observa ca nimeni nu vine la sfarsitul poeziei).