| CyberMusic a întrebat:

Buna TPU...ma ajutati la ceva? am o tema in care zice sa explic de ce poezia lacul de m eminescu se numeste lacul? fundabig grin

5 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Ma dar esti culmea cine o fi ala? m eminescu, dar de ce fabual "boul si vitelul" se cheama tot boul si vitelul.ma dar de ce pe cartea ta scrie Lb Romana? ma dar de ce la aia care trebuia sa o puna tactu pe curul tau ii spune tot curea

Răspuns utilizator avertizat
| Danutza27 a răspuns (pentru CyberMusic):

Pai eu sunt desteapta ca nu stiu de ce poezia lacul a lui M Eminescu se cheama tocmai lacul.Pai ma narodule daca era la malul marii ii mai putea zice lacul, mai avea el nuferi pe acolo? Lacul codrilor albastru. Nuferi galbeni īl īncarca; Tresarind īn cercuri albe. El cutremura o corabie? De coane cine sta pe metin si pe dragostesi sex si nu stie de ce poezia lacul se cheama lacul.

| Danutza27 a răspuns:

Lacul codrilor albastru
Nuferi galbeni îl încarca;
Tresarind în cercuri albe
El cutremura o barca.

Si au trec de-a lung de maluri,
Parc-ascult si parc-astept
Eadin trestii sa rasara
Si sa-mi cada lin pe piept;

Sa sarim în luntrea mica,
Îngânati de glas de ape,
Si sa scap din mâna cârma,
Si lopetile sa-mi scape
Sa plutim cuprinsi de farmec
Sub lumina blândei lune �
Vântu-n trestii lin fosneasca,
Unduioasa apa sune!

Dar nu vine... Singuratic
În zadar suspin si sufar
Lânga lacul cel albastru
Încarcat cu flori de nufar.
Uite ma fac pomana poate nu ai poezia

| 1992 a răspuns:

SyxxKid laughing tu nu ai auzit de edituri sau ani?laughing chiar daca avea carte de a 8-a putea sa fie alta editura sau alt an laughing)