| EsarfaRozZ a întrebat:

Ma cert foarte des cu parintii mei, mai ales cu mama(cu tata mai rar, ca e foarte calm). Dar mama ma scoate din sarite, mai ales cand incepe cu crizele ei. Se enerveaza din orice. Si cel mai tare ma enerveaza, la amandoi, ca nu ma lasa afara. Adica ma lasa sa ies, cu cine vreau, dar cand incepe putin sa se intunece, ma suna sa vin acasa. Le este frica sa nu patesc ceva, si deja ma scot din sarite. Nu ma lasa sa ies cand e intuneric afara, ca vai de mine ce mi se intampla. Stiu ca imi vor numai binele, dar totusi, sa nu exageram. La varsta mea nici nu stiu de ce imi mai baga chestia asta pe gat. De ex daca ies pe la 3 sau 4 afara, cand plec de acasa imi spun pana se intuneca sa fiu acasa. Nu au nici o treaba sa ma intrebe cu cine am fost, ce am facut, ce am baut, ce am mancat, etc...

ps: am 16 ani.

Si consider ca la varsta mea nu ar trebui sa ma mai frece chestia cu iesitu afara.straight face

[scuze expresia]

Ast raspunsurile voastre!

Răspuns Câştigător
| DmnProfesoara a răspuns:

Da, acelasi lucru mi se intampla si mie.Si poate ca unii ti-ar spune ca cel mai bine ar fi sa discuti cu prietenii tai, ei eu am discutat si crede-ma ca nu m-a ajutat cu nimica:((.

Incearca sa spui si tu ca esti la o prietena mai buna ( si pe care o stiu si ei ca este "cuminte" ) si sa te lase mai mult la ea, ca oricum stai in casa.Sau ca ajuti pe cineva la teme etc.Stiu ca nu e cel mai bun sfat, insa daca discuti cu ei nu o sa rezolvi nimica.Ptr ca ei cred ca au dreptate, doar pentru ca sunt "adulti".

Incearca sa nu te mai stresezi prea tare pentru faza asta, ca sa nu intri in depresii sau mai stiu eu ce.

p. s:Cand te mai enerveaza mama ta asculta t. A. T. U-All the things she said http://www.youtube.com/watch?v=YVO7xaez91s
Mereu ma linisteste melodia asta:))

6 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna la fel cum ai spus si tu parintii iti vor binele.Au vazut foarte multe lucruri la televizor(violuri, crime, rapiri etc)si le e frica sa nu patesti si tu acelasi lucru.Bine si tu ar trebui sa mai poti sta dupa ce se intuneca.Si tu si parintii tai aveti dreptate.Invitati prietenii cu care iesi tu la tine acasa, parintii vor vedea cu cine stai afara si poate se vor mai linisti. Spe ca te-am ajutat.

| DmnProfesoara a răspuns:

Scz, vroiam sa scriu acolo "parintii tai" nu prietenii.Scztongue

| EsarfaRozZ explică:

Multumesc foarte mult tuturor pentru raspunsuri
@iuefo-tot timpul imi chem prietenele la mine, imi stie prietenii in mare parte...Nu de asta le e frica, ca fac prostii, nu. le e frica sa merg singura noaptea pe strazi, ca ei cred ca se intampla cine stie ce...pff
@beautifullkiss-cel mai mult de asta le e frica parintilor mei, cum ai spus si tu. La tv vad to felul de prostii, tot felul de crime, violuri etc, straight face

nu stiu ce sa fac, pentru ca vreau sa stau mai mult cu prietenii mei pe afara, prin oras, sau la o cafea ceva...

sad

| papusha_1605 a răspuns:

Draga Cami, eu cred ca ar trebui sa vorvesti ce ei si sa le axplici ca esti mare de acum...sa le spui cu cine iesi si ca esti mare de acum. Sper sa te ajute sfatul meu

P. S: daca nu merge sa ma contactezi pe id meu : dana_happy_girl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mde! Şi tu ai dreptate, şi ei au dreptate. Problema e că ei te-au făcut şi te-au crescut pe tine, şi nu invers. De ce nu îţi inviţi din când în când prietenele acasă? Vor vedea şi părinţii tăi cu cine ieşi şi se vor linişti (dacă e cazul!).

| Mikyjolie a răspuns:

Acelasi lucru am patit si eu si asta pana pe la 18 19 ani. O sa vezi ca, cu timpul vor avea mai multa incredere in tine. Si eu eram la fel de disperata. dar acum in sinea mea chiar le multumesc, am alta gandire si privesc altfel lucrurile fata de prietenele mele care la 16 ani zburdau prin cluburi si discoteci si plecau la mare cu prietenul lor.Ei doar te protejeaza! Mai ai putina rabdare. o sa vina vremea cand o sa poti sa faci tot ce-ti doresti! Probabil cand o sa ai un prieten si o sa-l cunoasca si o sa aiba incredere in el. atunci o sa te lase sa umblii pe strada si noaptea. si o sa fie un pic mai linistiti stiind ca nu esti singura si are grija de tine cineva care te iubeste. Crede-ma. eu am 21 de ani. am o relatie de 1 an de zile. si acum pot sa vin si la 1 noaptea. oricum mama daca stie ca ma duc la discoteca. nu doarme prea bine pana nu ma intorc. atipeste asa. Cred ca te inteleg perfect. Deci nu dispera. cu cat te revolti mai tare, cu atat parintii tai vor fi mai ingrijorati.