| DanutzaM a întrebat:

ma jutati si pe mine?
De comentat semnificatia metaforei "O mindra craiasa, a lumii mireasa".
Va rog mult.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metafora "o mandra craiasa, a lumii mireasa" desemneaza moartea, transfigurata, aici, intr-o aparitie luminoasa; enumerarea elementelor naturii care iau parte la contopirea dintre omul muritor si vesnicia celesta;
"Mandra craiasa, A lumii mireasa ", personaj fantastic al nuntii, este de fapt moartea, sfarsitul tuturor, sau reliefeaza metaforic conceptia populara a inmormantarii tinerilor "nelumiti"cu ritualul nuntii.