| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Mirela si am 12 ani. As dori si eu o parere despre ceva. De cateva luni ma tot contrazic cu mama mea si parca nu ne mai intelegem, de parca nu am mai vorbi aceeasi limba. Stiti cumva din ce cauza se tot intampla aceste lucruri?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Buna si tie happy
In primul rand, de la varsta asta incolo, e perioada de razvratire impotriva delor ce vor sa te controleze. Mamei tale ii e greu sa accepte faptul ca nu mai esti acea fetita mica, ci incepi sa te dezvolti, o sa devii femeie peste cativa ani, care vor trece rapid.
De la varsta asta incepe perioada in care experimentezi stiluri de muzica, ai vrea sa intri in anumite grupuri de oameni, subculturi, etc, si o sa iti schimbi des stilul de vestimentatie, de exemplu; ceea ce pare sa fie ciudat pentru un parinte care pana acum era obisnuit cu fetita lui timida/serioasa/etc.
Apoi apar acele certuri pentru "independenta". Tu o sa-i reprosezi mamei ca nu mai vrei ca ea sa se bage in treburile tale, sa te lase pe mess, etc, ea va continua cu "daca vrei sa fii singura, faci ordine in camera" si tot asa.
Nu lasa certurile sa degenereze, daca ea incepe sa strige, explica-i calm ca te descurci singura, orice problema ai avea, si daca ai nevoie de ajutor, sa fie sigura ca la ea vei apela prima.
Daca incep certurile despre baieti, etc, spune-i doar ca incepi sa fii curioasa, nimic mai mult. Apropo, ai avut vreodata o discutie cu mama ta despre sex? Ai face bine sa ai daca nu ai avut, ar putea sa o faca sa inteleaga ca ai ajuns in stadiul cand inveti si esti curioasa de asta.
Daca incep discutiile despre parul tau, hainele tale, machiaj, muzica si filme, spune-i doar ca vrei sa stii ce e la moda, iti formezi stilul in perioada asta, asa ca nu trebuie sa se astepte daca o sa vrei suvite verzi si o sa ai unghiile negre si rochita roz. [bunul-simt sa-l pastrezi si la haine]
Daca o sa fie vorba despre religie [in caz ca esti interesata de asa ceva, sau incepi sa te gandesti daca iti foloseste sau nu; se mai intampla], ca o sa incepi sa spui ca nu-ti pasa, nu o sa mergi la biserica, ca intotdeauna, trebuie sa vorbesti cu ea deschis despre asta.
Aduti aminte ca daca se intampla sa fie certuri, pastreaza-ti calmul si arata responsabilitate si independenta, sa vada si ea ca tu incepi sa te descurci si singura.
Explica-i pe indelete ca te schimbi, ca observi tu ca te schimbi. Sa nu-si faca griji de scoala, te vei stradui, si sa nu-si faca griji ca o vei uita, caci in fond e mama ta. happy
Dar sa nu uiti! Toate au o limita, si daca ii promiti sa inveti bine, sa incerci macar, si daca ii promiti sa faci curat, fa!

4 răspunsuri:
| FaSTBoy a răspuns:

Buna! ma numesc mirel...laughing si nici eu nu ma mai inteleg asa bine cu mama. Pt ca suntem la varsta cand ne creeam personalitatea si credem ca ce facem noi este bine.happy

| lucika_6383 a răspuns:

De la virsta aceasta se incep neintelegerile intre parinti si copii si e doar din cauza maturizarii tu vrei sa-ti permiti mai multe pe cind ei doar dpresc sa-ti ofere o educatie cit se poate de buna asta este si problema.ar trebui doar sa le asculti sfaturile cu toate ca pe urma poti sa faci cvum doresti tu ...succes

| Achilles a răspuns:

Stai linistita tuturor ni se intampla asta.De vina este adolescenta... e perioada noastra cand suntem mai rebeli cu parintii si vrem mai multa libertate

| magda_2805 a răspuns:

Pai depinde dc te contrazici cu ea...incearca sa fi si u mai intelegatoare...baftawinking