| Paulbos a întrebat:

Bună, ma numesc Paul, am o mare problema, sunt dependent de jocuri de noroc. Dați-mi un sfat cum sa scap de ele.

Răspuns Apreciat de Editori
| aimullah123 a răspuns:

Salut, Paul!
Te inteleg prin ce treci si mi se pare super ca tu constientizezi ca ai o problema si vrei sa o rezolvi. Majoritatea oamenilor care fac asta nu vor sa se schimbe sau poate chiar nu realizeaza ca au o problema.
In primul rand trebuie sa stii ca daca tu chiar vrei cu adevarat sa scapi de dependenta asta, vei reusi. Nu din prima, asta e clar!
Nu te astepta sa iti pui in gand ca nu vrei si gata de maine sa nu mai mergi acolo. Cand ceva devine dependenta e mai greu sa renunti dar nu e imposibil.
Tu ti-ai creat niste circuite neuronale pentru ca ai tot jucat ca si cum ai fi exersat. Circuitele neuronale reprezinta motivul pentru care noi devenim buni la ceva. Pur si simplu facem ceva de multe ori iar creierul nostru se adapteaza. Ca sa creezi un circuit neuronal e nevoie de aproximativ 3 saptamani.
Deci ca sa scapi de dependenta ta trebuie sa creezi noi circuite neuronale. Vei incerca sa rezisti cat mai mult si la un moment dat vei ajunge sa renunti total.
Dar repet, nu te gandi ca vei reusi sa renunti brusc sau in cateva zile. Poate e nevoie de saptamani, luni sau chiar ani, depinde de puternica e dependenta asta.
Ce e foarte important in lupta asta a ta cu dependenta jocurilor de noroc este ca nu trebuie sa iti faci probleme de constiinta, adica sa nu te gandesti "Sunt naspa, nu ma suport pentru ca fac asta, voi ajunge rau" sau alte chestii de genul asta. Daca gandesti asa nu numai ca nu vei reusi, ba chiar poti face anxietate. Tu trebuie sa te gandesti "Ok, s-a intamplat azi, asta e. Doua zile nu mai merg la jocuri de noroc." apoi incerci 3 zile, 4 zile. Nu reusesti, nicio problema, continui straduindu-te din ce in ce mai mult.
Daca vrei cu adevarat, poti!
Si tine minte : Ai reusit, continua! Nu ai reusit, continua!

| aimullah123 a răspuns:

Oh, am scris gresit prin unele locuri asta pentru ca scriam ceva, dupa stergeam si scriam altceva...
In fine, sper ca ai inteles ceea ce ti-am scris.
Bafta!winking

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru pentru copii sau pentru adulți! Dependențele comportamentale sunt ca și drogurile, afectează creierul

| Mynameis93 a răspuns:

Primul pas este să vorbeşti cu cineva despre problema ta.