| MrsVamp a întrebat:

.maine dau teza la istorie...imi puteti da sfaturi cum pot invata lectiile cat mai usor si eficient? cat mai multe variante daca se poate, multumesc
anticipat

3 răspunsuri:
| thezbx a răspuns:

Eu tot timpul am invatat astfel: rezumatul sau ideile importante dintr-o lectie le rescriam frumos pe o alta foaie si dupa aia incercam sa le invat logic, nu pe de rost.

| paezi a răspuns:

Inainte sa te culci citeste tot caietul/lectiile, dar nu ca o uratura, cursiv cat sa intelegi ceva.iar apoi pune-te la somn, adica culca-te. pentru ca creierul retine ultimele informatii pecare i le oferi si retii foarte usor. pare banal dar eu asa invat cand am mai mult de retinut. Cand am testat prima data cred ca ne-a predat ceva la gepgrafie si era un prof nou, si mna nu stiam cum asculta, cum pune note si eu de seara am testat asta si am invatat vreo 4 lectii, nestiind ca o sa ma ascult. a fost ceva de genu' ''suntem in 7, sa vedem cine e al 7-lea la catalog'' Bafta!

| MyLittleCupcake a răspuns:

Invata ideile principale logic, pentru ca daca le inveti ca papagalul si apoi se intampla sa uiti un cuvant ai uitat toata ideea. Incearca sa asociezi anii cu numere pe care le intalnesti zilnic. Asa iti vine mai usor. Sper ca te-am ajutat :*