| Pau a întrebat:

Buna!
Maine va trebui sa prezint un dialog intre mine si inca cineva...adica voi iesi in fata clasei si va trebui sa vorbesc cu cineva [probabil cu profesoara sau daca am noroc pot sa aleg pe cineva din clasa] despre o tema care o vreau eu. Problema e ca nu stiu despre ce sa vorbesc,adica ce fel de dialog sa port in afara de clasicul dialog pe care il folosesc elevii cu vanzatoarea-cumparatorul,bibleotecara-elevul etc. Ceva idei de tema pentru dialog,si formatul dialogului,in sine? Adica,efectiv ce sa spun

Va trebui sa descriu ceva,si mi-am ales sala de clasa si va trebui sa fac un monolog argumentativ despre scoala,si mi-am ales de ce nu e bine sa chiulesti. Aveti voi alte sugestii?
Dau fundita happy

2 răspunsuri:
| sekretik a răspuns:

Ti-as propune sa vorbesti despre viitorul tau sau a unei persoane.Sa dai argumente si sa zici ca viitorul fiecareui om depinde de el insuti.Ca sa ai un vietor trebuie sa depui multa straduinta si mult efort pentru a ajunge cineva in viata si pentru a avea un rost. Drept scop ca sa ajungi un om mare este foarte greu da dupa proverbul acesta se zice ca, cu rabdarea treci si marea''.iti propun sa vorbesti despre un viitor realizabil.succese.funda?

| Emmmmi a răspuns:

Buna,
ai ales o tema foarte buna.
ai putea sa mai vorbesti despre viitor
:ce scoala/studii sa urmezi in continuare, de ce iti place scala respectiva, cunosti pe cineva care merge acolo, cum aia auzit de ea, daca te ajuta pentru carieara ta viitoare, daca te-a influentat cineva in luarea deciziei, daca au si parintii un rol important in luarea deciziei sau esti singura persoana care are capacitate totala de a alege, daca ai dubii in privinta deciziei(eziti intre o scoala si alta sau o cariera si alta), etc
sper sa te ajute.