| AutumnDay a întrebat:

Urmeaza sa ma apuc de lucrarea de licenta; mi-am ales profesorul coordonator si urmeaza sa vorbesc cu acesta, sa ii spun ce tema mi-am ales, sa ii prezint ipotezele, etc si sa ii cer sugestii.

Ce ar fi util sa il intreb? Cum te ajuta acesta mai exact? Ii voi trimite eu ceea ce lucrez la licenta si el ma va corecta/oferi indicatii?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

In primul rand, sper ca ai verificat ca tema ta sa nu fi fost deja aleasa in precedentii 5 ani. Dupa aceea, va trebui sa iei o cerere de la xeroxul facultatii sau de la secretariat, pe care o vei completa si o veti semna, atat tu, cat si profesorul. In principiu, va tine cont de tema pe care ti-ai ales-o, insa daca considera vreun element inoportun, va interveni. Se pot ivi, deci, mici modificari. Stiu ei mai bine decat noi, studentii.
Aici, in a doua parte a intrebarii, raspunsurile devin mai dificile. Pe mine, profesorul nu m-a ajutat cu nimic pana acum. Evident, o sa-i pun cateva intrebari si imi va raspunde, insa in faza incipienta a lucrarii, nu mi-a dat nicio indrumare privind elaborarea sau procurarea informatiei stiintifice. Intelegi, deci, de aici ca nu am primit bibliografie. Desigur, fiind un subiect pe care mi l-am ales, se intelege de la sine ca il stapanesc destul de bine (sunt la istorie eu, nu ca te-ar interesa), deci cam stiu cum sa ma orientez. Sprijin si indicatii in ceea ce priveste elaborarea lucrarii de licenta, dar si lucrul cu sursele, ar trebui sa cauti la asistentii universitari, mai ales la cel care conduce seminarul metodologic. Ar trebui sa faceti asa ceva in anul terminal.
Da, ii vei trimite pe mail, probabil, capitolele, iar acesta, cand are timp, se va uita pe ele si, unde nu-i va placea ceva, te va pune sa refaci/reformulezi/corectezi.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E mai bine sa faceti treaba asta fata in fata. Mai intai iti cauti sursele si il intrebi daca sunt bune, apoi incepi sa aranjezi ideile, faci o schita si apoi vezi ce mai e de adaugat sau ce nu e bine.

| aneliram a răspuns:

Buna, intreaba- l atunci cand nu esti sigura de ceva... altfel muncesti mai mult ( ai grija la redactare), in primul rand cauta material bibliografic, apoi fa cuprinsul lucrarii- arata cuprinsul profului pentru a-ti da sugestii sau corecta. Si da, ii vei trimite ce lucrezi pentru a te corecta sau indruma. Spor la treaba!